Dania: minister zdrowia nie chce, by dzieci osób chorych uczęszczały do szkół

Duński minister zdrowia informuje: dzieci mieszkające z osobami przejawiającymi symptomy typowe dla choroby wywołanej koronawirusem nie powinny uczęszczać do szkół. Mają uczyć się zdalnie, w trosce o bezpieczeństwo kolegów i nauczycieli.

Zalecenia służby zdrowia są nieprzypadkowe. W środę otwarte zostaną placówki oświatowe w niemal całym kraju.

Magnus Heunicke, minister zdrowia i członek Socialdemokraterne, informuje o nowych zarządzeniach w komunikacie prasowym. Jego decyzję krytykuje Duński Urząd Zdrowia (Sundhetsstyrelsen), który tłumaczy, że posiadanie osoby chorej w domu nie jest wystarczającym powodem, by dyskryminować niektórych uczniów.

„Wiele osób wciąż nie jest pewnych, czy podjęto odpowiednie działania na kilka dni przed ponownym otwarciem szkół. W szczególności pojawiły się pytania, czy dzieci powinny uczęszczać do przedszkoli i szkół, jeżeli w ich domu przebywa osoba zarażona wirusem COVID-19. Rząd sporządzi nowe przepisy w tej kwestii” – czytamy w komunikacie autorstwa Heunicke.

W sąsiedniej Szwecji komentarze rządu są inne: dzieci mogą chodzić do szkół bez względu na to, czy mają w rodzinie kogoś chorego, czy nie.

„Istnieje wiele rygorystycznych wymagań dotyczących higieny i izolacji w przypadku zakażenia koronawirusem w domu”, dodaje Heunicke. „Mogą one być bardzo uciążliwe w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Rozumiemy, że sytuacja jest trudna.”

„Jako członkowie rządu kierujemy się zasadą ostrożności. Uważamy, że dzieci mieszkające pod jednym dachem z kimś chorym na koronawirusa nie powinny chodzić do szkół czy przedszkoli.”

Warto zaznaczyć, że zarządzenie dotyczy samych uczniów, a nie osób dorosłych – pracowników szkół. Ministerstwo uważa, że dorośli będą w stanie lepiej przestrzegać wytycznych sanitarnych.

Local Government Denmark (LGDK) podaje, że ponad połowa gmin w Danii ma zamiar otworzyć placówki oświatowe w najbliższą środę. W innych szkołach do ponownego otwarcia dojdzie najpóźniej w poniedziałek.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...