fbpx

Dania: minister zdrowia nie chce, by dzieci osób chorych uczęszczały do szkół

Duński minister zdrowia informuje: dzieci mieszkające z osobami przejawiającymi symptomy typowe dla choroby wywołanej koronawirusem nie powinny uczęszczać do szkół. Mają uczyć się zdalnie, w trosce o bezpieczeństwo kolegów i nauczycieli.

Zalecenia służby zdrowia są nieprzypadkowe. W środę otwarte zostaną placówki oświatowe w niemal całym kraju.

Magnus Heunicke, minister zdrowia i członek Socialdemokraterne, informuje o nowych zarządzeniach w komunikacie prasowym. Jego decyzję krytykuje Duński Urząd Zdrowia (Sundhetsstyrelsen), który tłumaczy, że posiadanie osoby chorej w domu nie jest wystarczającym powodem, by dyskryminować niektórych uczniów.

„Wiele osób wciąż nie jest pewnych, czy podjęto odpowiednie działania na kilka dni przed ponownym otwarciem szkół. W szczególności pojawiły się pytania, czy dzieci powinny uczęszczać do przedszkoli i szkół, jeżeli w ich domu przebywa osoba zarażona wirusem COVID-19. Rząd sporządzi nowe przepisy w tej kwestii” – czytamy w komunikacie autorstwa Heunicke.

W sąsiedniej Szwecji komentarze rządu są inne: dzieci mogą chodzić do szkół bez względu na to, czy mają w rodzinie kogoś chorego, czy nie.

„Istnieje wiele rygorystycznych wymagań dotyczących higieny i izolacji w przypadku zakażenia koronawirusem w domu”, dodaje Heunicke. „Mogą one być bardzo uciążliwe w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Rozumiemy, że sytuacja jest trudna.”

„Jako członkowie rządu kierujemy się zasadą ostrożności. Uważamy, że dzieci mieszkające pod jednym dachem z kimś chorym na koronawirusa nie powinny chodzić do szkół czy przedszkoli.”

Warto zaznaczyć, że zarządzenie dotyczy samych uczniów, a nie osób dorosłych – pracowników szkół. Ministerstwo uważa, że dorośli będą w stanie lepiej przestrzegać wytycznych sanitarnych.

Local Government Denmark (LGDK) podaje, że ponad połowa gmin w Danii ma zamiar otworzyć placówki oświatowe w najbliższą środę. W innych szkołach do ponownego otwarcia dojdzie najpóźniej w poniedziałek.

Strona główna Wiadomości Dania Dania: minister zdrowia nie chce, by dzieci osób chorych uczęszczały do szkół

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...