fbpx

Dania: minister zdrowia nie chce, by dzieci osób chorych uczęszczały do szkół

Duński minister zdrowia informuje: dzieci mieszkające z osobami przejawiającymi symptomy typowe dla choroby wywołanej koronawirusem nie powinny uczęszczać do szkół. Mają uczyć się zdalnie, w trosce o bezpieczeństwo kolegów i nauczycieli.

Zalecenia służby zdrowia są nieprzypadkowe. W środę otwarte zostaną placówki oświatowe w niemal całym kraju.

Magnus Heunicke, minister zdrowia i członek Socialdemokraterne, informuje o nowych zarządzeniach w komunikacie prasowym. Jego decyzję krytykuje Duński Urząd Zdrowia (Sundhetsstyrelsen), który tłumaczy, że posiadanie osoby chorej w domu nie jest wystarczającym powodem, by dyskryminować niektórych uczniów.

„Wiele osób wciąż nie jest pewnych, czy podjęto odpowiednie działania na kilka dni przed ponownym otwarciem szkół. W szczególności pojawiły się pytania, czy dzieci powinny uczęszczać do przedszkoli i szkół, jeżeli w ich domu przebywa osoba zarażona wirusem COVID-19. Rząd sporządzi nowe przepisy w tej kwestii” – czytamy w komunikacie autorstwa Heunicke.

W sąsiedniej Szwecji komentarze rządu są inne: dzieci mogą chodzić do szkół bez względu na to, czy mają w rodzinie kogoś chorego, czy nie.

„Istnieje wiele rygorystycznych wymagań dotyczących higieny i izolacji w przypadku zakażenia koronawirusem w domu”, dodaje Heunicke. „Mogą one być bardzo uciążliwe w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Rozumiemy, że sytuacja jest trudna.”

„Jako członkowie rządu kierujemy się zasadą ostrożności. Uważamy, że dzieci mieszkające pod jednym dachem z kimś chorym na koronawirusa nie powinny chodzić do szkół czy przedszkoli.”

Warto zaznaczyć, że zarządzenie dotyczy samych uczniów, a nie osób dorosłych – pracowników szkół. Ministerstwo uważa, że dorośli będą w stanie lepiej przestrzegać wytycznych sanitarnych.

Local Government Denmark (LGDK) podaje, że ponad połowa gmin w Danii ma zamiar otworzyć placówki oświatowe w najbliższą środę. W innych szkołach do ponownego otwarcia dojdzie najpóźniej w poniedziałek.

Strona główna Wiadomości Dania Dania: minister zdrowia nie chce, by dzieci osób chorych uczęszczały do szkół

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...