Jimmie Åkesson, lider Szwedzkich Demokratów, w swoim wpisie na platformie X (dawniej Twitter), skomentował wydarzenia w Syrii, sugerując, że Syryjczycy, którzy znaleźli schronienie w Szwecji, powinni poważnie rozważyć powrót do ojczyzny.
„Powinniście postrzegać to jako dobrą okazję do powrotu do domu” – napisał Åkesson, odnosząc się do doniesień o zmianach politycznych w Syrii, które obejmują m.in. świętowanie upadku reżimu Assada przez syryjskich uchodźców.
Konieczność ponownej oceny pozwoleń na pobyt
Lider Szwedzkich Demokratów wezwał również do ponownego rozpatrzenia pozwoleń na pobyt dla osób, które przybyły do Szwecji w związku z wojną w Syrii:
„Nowe sytuacje wymagają również nowych ocen” – napisał Åkesson, podkreślając, że rozwój sytuacji w Syrii może zmienić status ochrony uchodźców.
Stanowisko ministra ds. migracji
Minister ds. migracji Johan Forssell z kolei podkreśla, że rząd Szwecji bacznie obserwuje rozwój sytuacji w Syrii.
W odpowiedzi na pytania TT Forssell stwierdził:
„Jest zbyt wcześnie, by wyciągać długoterminowe wnioski z wydarzeń w Syrii, ale oczywiście mam nadzieję, że w kraju zapanuje stabilność i demokratyczny rozwój”.
Forssell zaznaczył również, że to Szwedzka Agencja Migracyjna decyduje o tym, kiedy prawo do ochrony uchodźców przestaje obowiązywać.
Prawo unijne a polityka migracyjna
Zgodnie z unijnymi regulacjami, decyzje o zniesieniu statusu ochrony muszą opierać się na znaczących i trwałych zmianach w kraju pochodzenia uchodźców. Johan Forssell przypomniał jednak, że polityka migracyjna Szwecji, zgodnie z umową Tidö, opiera się na zasadzie restrykcyjności:
„Szwecja powinna mieć restrykcyjną politykę migracyjną, w której z zasady zapewniamy ochronę ludziom tak długo, jak długo jej potrzebują”.
Syryjczycy – największa grupa imigrantów w Szwecji
Według danych podanych przez gazetę Expressen, Syryjczycy stanowią największą grupę imigrantów w Szwecji. W 2023 roku w kraju urodziło się ponad 197 000 osób pochodzących z Syrii, z czego 44 706 nie posiadało szwedzkiego obywatelstwa.
Wypowiedź Jimmiego Åkessona wywołała mieszane reakcje w szwedzkiej opinii publicznej. Podczas gdy część społeczeństwa popiera jego wezwanie do powrotu uchodźców do stabilizującej się Syrii, inni wskazują na potencjalne ryzyko związane z przedwczesnym wycofaniem ochrony międzynarodowej.
Debata wokół polityki migracyjnej w Szwecji pozostaje więc jednym z kluczowych tematów politycznych, zwłaszcza w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w Syrii.
- Nowy rok, nowe możliwości: Zmiany dla przedsiębiorców w Szwecji
- Życie bez BankID: historia kobirty i jej walka z systemem bankowym w Szwecji
- Zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych w Szwecji: Prognozy banków na 2025 rok
- 17-latek aresztowany w związku z wybuchem w Göteborgu
- Eksplozja w południowym Sztokholmie: rosnące zagrożenie w stolicy