Home WiadomościSzwecjaPrzestępczość Technologia monitoringu w Szwecji: Między bezpieczeństwem a prywatnością

Technologia monitoringu w Szwecji: Między bezpieczeństwem a prywatnością

Policja w Szwecji będzie miała więcej narzędzi do walki z gangami. Jednak eksperci zauważają ryzyko, że metody te okażą się zbędne i zniszczą uczciwość zwykłych obywateli.

Więcej kamer monitorujących, technologie rozpoznawania twarzy i możliwość wykorzystywania dronów do śledzenia przestępców. Te nowe środki zapobiegania przestępczości zostały zaprezentowane przez ministra sprawiedliwości Gunnara Strömmera w ostatnim tygodniu. Chociaż niektóre z tych propozycji nie są nowością, rząd proponuje „szybką ścieżkę” do ich wdrożenia.

Pomimo propozycji rządu zwiększenia monitoringu, wiele głosów krytyki podnosi kwestię prywatności. „Istnieje podstawowe prawo człowieka do prywatności, które może być zagrożone” – informuje Jenny Bård, szefowa działu w Szwedzkim Urzędzie Ochrony Danych. Zwraca ona uwagę, że technologia rozpoznawania twarzy nie jest bezbłędna i może prowadzić do fałszywych oskarżeń.

Zwiększony nadzór budzi kontrowersje nie tylko w kontekście prywatności, ale również ze względu na skuteczność takich środków. Janne Flyghed, emerytowany profesor kryminologii, twierdzi, że takie działania są bardziej symboliczne niż skuteczne w zwalczaniu przestępczości. „Jest to symboliczne, aby pokazać, że straszna sytuacja, w której się znajdujemy, jest traktowana poważnie”, mówi.

Fredrik Bergman Evans, dyrektor Centrum Sprawiedliwości, podkreśla, że musimy być ostrożni, by nie przekształcić naszego społeczeństwa w totalitarny reżim monitoringu. „Pewnego dnia obudzimy się z faktem, że ten negatywny trend w przestępczości zostanie odwrócony. A wtedy nie sądzę, by ktokolwiek chciał obudzić się w społeczeństwie totalnej inwigilacji”, ostrzega.

Chociaż debata nad zastosowaniem nowych technologii w walce z przestępczością trwa, ważne jest, aby społeczeństwo było świadome potencjalnych zagrożeń. Jak zauważa Janne Flyghed, historycznie rzecz biorąc, niewiele jest dowodów na skuteczność zwiększonego monitoringu w walce z przestępczością gangów. Czy nowe technologie rzeczywiście przyniosą oczekiwane rezultaty, czy też staną się kolejnym krokiem w kierunku społeczeństwa nadzoru?

Przeczytaj również