Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Szwecji spadła do najniższego poziomu od początku pandemii. Tak wynika z najnowszego raportu Folkhälsomyndigheten o wirusach oddechowych. Urząd zaznacza jednak, że podobnie jak w poprzednich sezonach zakażenia mogą ponownie wzrosnąć latem.
Według FHM spadła także liczba zgonów, a liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii utrzymuje się na niskim poziomie. W 20. tygodniu 2026 roku w Szwecji zgłoszono 18 potwierdzonych przypadków COVID-19, o 9 mniej niż tydzień wcześniej.
To pierwszy sezon od początku pandemii, w którym obciążenie chorobowe związane z COVID-19 było niższe niż w przypadku grypy. FHM podaje, że więcej osób ciężko chorowało na grypę, zwłaszcza wśród osób starszych.
Urząd przypomina jednak, że COVID-19 nadal może powodować ciężką chorobę i zgony u osób starszych oraz w grupach ryzyka. Jesienią 2025 roku ponad 1,1 miliona osób zaszczepiło się przeciwko COVID-19, a wśród osób w wieku 75 lat i starszych poziom wyszczepienia wyniósł 73 procent.
FHM podaje też, że osoby po dawce jesiennej miały o 50 procent niższe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami, które tej dawki nie otrzymały. Zalecenia szczepień nadal obejmują przede wszystkim osoby od 75. roku życia oraz osoby z grup ryzyka.
