Coraz trudniej o duński paszport

 

Duński rząd znacząco utrudni otrzymanie obywatelstwa, wprowadzając cztery istotne zmiany w obecnym prawie, ogłosiła Inger Støjberg, minister ds. integracji.

Pani minister powiedziała, że rząd partii Venstre, będzie starał się zmienić obowiązujące wymagania, które należy spełnić, aby otrzymać duńskie obywatelstwo i stanie się to znacznie trudniejsze.

W tym ruchu zapowiedzianym w zeszłym tygodniu, rząd zaproponuje bardziej rygorystyczne sprawdzanie znajomości języka duńskiego. Propozycja wzywa także do zaostrzenia wymagań z dziedziny samodzielności finansowej i uczynienie trudniejszym otrzymanie duńskiego obywatelstwa osobom z przeszłością kryminalną oraz podniesienie poziomu trudności egzaminu, który muszą zdać przyszli obywatele (indfødsretsprøve).

“Dla mnie, duńskie obywatelstwo to coś bardzo specjalnego. To jest coś, na co trzeba sobie zapracować a później szanować. Dlatego chcemy znacznie utrudnić otrzymanie duńskiego obywatelstwa,” powiedziała Støjberg gazecie Jyllands-Posten.

Rządowe propozycje dążą do zmiany przepisów złagodzonych przez poprzednią socjaldemokratyczną władzę, która zmniejszyła wymagania językowe, z testu Dansk 3 na Dansk 2, oraz wprowadziły nowszy test obywatelski, który wiele osób określa, jako łatwiejszy.

Konkrety planu Støjberg, według dziennika Jyllands-Posten i publicznego nadawcy DR to:

Wymagania językowe: Aplikujący powinni zdać egzamin ustny i pisemny Dansk 3 zamiast jak dotychczas Dansk 2.

Samowystarczalność finansowa: Starający się o obywatelstwo powinni wykazać, że w ciągu ostatnich 5 lat utrzymywali się sami, przez co najmniej 4,5 roku zamiast 2,5 jak dotychczas.

Test obywatelski: Obecny test wymaga do zdania, zaliczenia przynajmniej 22 z 30 pytań. Rządowa propozycja zakłada konieczność odpowiedzenia prawidłowo na 32 pytania z 40.

Przeszłość kryminalna: Według obecnych zasad popełnienie przestępstwa oznacza w zależności od jego ciężaru gatunkowego 3 do 20 lat zakazu otrzymania obywatelstwa. Rząd chce zwiększyć czas zakazu o 50 procent.

Pomimo tego, że propozycje rządu Venstre, zmieniają zasady ustalone przez Socjaldemokratów, to poparli oni zmiany mające utrudnić otrzymanie duńskiego obywatelstwa.

“Jesteśmy przygotowani na rozważenie dalszych zaostrzeń w tym obszarze […] Sami także zgłaszamy propozycje pewnego zwiększenia wymagań,” powiedziała gazecie Jyllands-Posten Astrid Krag, przedstawicielka partii Socjaldemokratycznej.

Antyimigracyjna Duńska Partia Ludowa także wyraziła swoje poparcie dla planów Støjberg. Z poparciem dwóch największych partii parlamentarnych propozycje rządu powinny szybko zostać wprowadzone w życie.

W środę Støjberg ogłosiła także, że tysiące ludzi, którzy mieli otrzymać obywatelstwo w październiku, powinni w związku z nowym prawem ponownie rozważyć swoje wnioski.

Nowa centro-prawicowa większość w parlamentarnym Komitecie Naturalizacji, wcześniej twierdziła, że ponownie oceni podania osób ubiegających się o obywatelstwo według starych zasad. Około 250 osób miało być objętych tą decyzja, jednak w środę Støjberg powiedziała, że wszystkie aplikacje powinny być rozpatrzone według nowych zasad.

Taka sugestia napotkała natychmiastowy polityczny opór ze strony Sojuszu Liberalnego, bez wsparcia którego rząd raczej nie będzie mógł przeprowadzić planowanych zmian.

Facebook

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...