wtorek, 25 lutego, 2020

Coraz trudniej o duński paszport

Warto przeczytać

Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Halmstad to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Silne deszcze sprawiły, że Halmstad objęto stanem przedpowodziowym, a lokalne władze wzywają do...

Sześć osób pod tym samym adresem pożyczyło miliony i zniknęło

Dzięki informacjom o fałszywych dochodach na temat dochodu sięgającemu miliona koron 31-letnia kobieta w Uppsali zdołała uzyskać kredyty i pożyczki w wysokości...

W marcu ukaże się książka o życiu Grety Thunberg. Później czas na serial i film.

W Szwecji opublikowana zostanie książka poświęcona życiu najsłynniejszej aktywistki ekologicznej Grety Thunberg. Wydawca zdradził, że nastolatka ma za sobą kilka „surowych” i...

Szwedzki Bank Narodowy rozpoczyna testy e-korony

Szwedzki Bank Narodowy (Sveriges Riksbank) inauguruje testy nowej waluty – będzie to cyfrowa e-korona. Faza testowa ma pokazać, w jaki sposób korona...

 

Duński rząd znacząco utrudni otrzymanie obywatelstwa, wprowadzając cztery istotne zmiany w obecnym prawie, ogłosiła Inger Støjberg, minister ds. integracji.

Pani minister powiedziała, że rząd partii Venstre, będzie starał się zmienić obowiązujące wymagania, które należy spełnić, aby otrzymać duńskie obywatelstwo i stanie się to znacznie trudniejsze.

W tym ruchu zapowiedzianym w zeszłym tygodniu, rząd zaproponuje bardziej rygorystyczne sprawdzanie znajomości języka duńskiego. Propozycja wzywa także do zaostrzenia wymagań z dziedziny samodzielności finansowej i uczynienie trudniejszym otrzymanie duńskiego obywatelstwa osobom z przeszłością kryminalną oraz podniesienie poziomu trudności egzaminu, który muszą zdać przyszli obywatele (indfødsretsprøve).

“Dla mnie, duńskie obywatelstwo to coś bardzo specjalnego. To jest coś, na co trzeba sobie zapracować a później szanować. Dlatego chcemy znacznie utrudnić otrzymanie duńskiego obywatelstwa,” powiedziała Støjberg gazecie Jyllands-Posten.

Rządowe propozycje dążą do zmiany przepisów złagodzonych przez poprzednią socjaldemokratyczną władzę, która zmniejszyła wymagania językowe, z testu Dansk 3 na Dansk 2, oraz wprowadziły nowszy test obywatelski, który wiele osób określa, jako łatwiejszy.

Konkrety planu Støjberg, według dziennika Jyllands-Posten i publicznego nadawcy DR to:

Wymagania językowe: Aplikujący powinni zdać egzamin ustny i pisemny Dansk 3 zamiast jak dotychczas Dansk 2.

Samowystarczalność finansowa: Starający się o obywatelstwo powinni wykazać, że w ciągu ostatnich 5 lat utrzymywali się sami, przez co najmniej 4,5 roku zamiast 2,5 jak dotychczas.

Test obywatelski: Obecny test wymaga do zdania, zaliczenia przynajmniej 22 z 30 pytań. Rządowa propozycja zakłada konieczność odpowiedzenia prawidłowo na 32 pytania z 40.

Przeszłość kryminalna: Według obecnych zasad popełnienie przestępstwa oznacza w zależności od jego ciężaru gatunkowego 3 do 20 lat zakazu otrzymania obywatelstwa. Rząd chce zwiększyć czas zakazu o 50 procent.

Pomimo tego, że propozycje rządu Venstre, zmieniają zasady ustalone przez Socjaldemokratów, to poparli oni zmiany mające utrudnić otrzymanie duńskiego obywatelstwa.

“Jesteśmy przygotowani na rozważenie dalszych zaostrzeń w tym obszarze […] Sami także zgłaszamy propozycje pewnego zwiększenia wymagań,” powiedziała gazecie Jyllands-Posten Astrid Krag, przedstawicielka partii Socjaldemokratycznej.

Antyimigracyjna Duńska Partia Ludowa także wyraziła swoje poparcie dla planów Støjberg. Z poparciem dwóch największych partii parlamentarnych propozycje rządu powinny szybko zostać wprowadzone w życie.

W środę Støjberg ogłosiła także, że tysiące ludzi, którzy mieli otrzymać obywatelstwo w październiku, powinni w związku z nowym prawem ponownie rozważyć swoje wnioski.

Nowa centro-prawicowa większość w parlamentarnym Komitecie Naturalizacji, wcześniej twierdziła, że ponownie oceni podania osób ubiegających się o obywatelstwo według starych zasad. Około 250 osób miało być objętych tą decyzja, jednak w środę Støjberg powiedziała, że wszystkie aplikacje powinny być rozpatrzone według nowych zasad.

Taka sugestia napotkała natychmiastowy polityczny opór ze strony Sojuszu Liberalnego, bez wsparcia którego rząd raczej nie będzie mógł przeprowadzić planowanych zmian.

Facebook

- Reklama-
- Reklama-

Więcej artykułów

- Reklama-

Ostatnio dodane

Sztokholm: 1,5-letni chłopiec zagrożony nożem przez dzieci

Policja w Sztokholmie poszukuje dzieci, które groziły nożem 1,5-letniego chłopca. Zgłoszenie nadeszło dziś o godzinie 16:59. Ojciec chłopca...

Najwyższy drewniany budynek mieszkalny

Ekologiczne rozwiązania w aranżowaniu wnętrz stają się w Szwecji normą. Co więcej, powstają całe budynki których projekt w 100 proc. opiera się...

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej...

Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Halmstad to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Silne deszcze sprawiły, że Halmstad objęto stanem przedpowodziowym, a lokalne władze wzywają do...
%d bloggers like this: