fbpx

Coraz trudniej o duński paszport

 

Duński rząd znacząco utrudni otrzymanie obywatelstwa, wprowadzając cztery istotne zmiany w obecnym prawie, ogłosiła Inger Støjberg, minister ds. integracji.

Pani minister powiedziała, że rząd partii Venstre, będzie starał się zmienić obowiązujące wymagania, które należy spełnić, aby otrzymać duńskie obywatelstwo i stanie się to znacznie trudniejsze.

W tym ruchu zapowiedzianym w zeszłym tygodniu, rząd zaproponuje bardziej rygorystyczne sprawdzanie znajomości języka duńskiego. Propozycja wzywa także do zaostrzenia wymagań z dziedziny samodzielności finansowej i uczynienie trudniejszym otrzymanie duńskiego obywatelstwa osobom z przeszłością kryminalną oraz podniesienie poziomu trudności egzaminu, który muszą zdać przyszli obywatele (indfødsretsprøve).

“Dla mnie, duńskie obywatelstwo to coś bardzo specjalnego. To jest coś, na co trzeba sobie zapracować a później szanować. Dlatego chcemy znacznie utrudnić otrzymanie duńskiego obywatelstwa,” powiedziała Støjberg gazecie Jyllands-Posten.

Rządowe propozycje dążą do zmiany przepisów złagodzonych przez poprzednią socjaldemokratyczną władzę, która zmniejszyła wymagania językowe, z testu Dansk 3 na Dansk 2, oraz wprowadziły nowszy test obywatelski, który wiele osób określa, jako łatwiejszy.

Konkrety planu Støjberg, według dziennika Jyllands-Posten i publicznego nadawcy DR to:

Wymagania językowe: Aplikujący powinni zdać egzamin ustny i pisemny Dansk 3 zamiast jak dotychczas Dansk 2.

Samowystarczalność finansowa: Starający się o obywatelstwo powinni wykazać, że w ciągu ostatnich 5 lat utrzymywali się sami, przez co najmniej 4,5 roku zamiast 2,5 jak dotychczas.

Test obywatelski: Obecny test wymaga do zdania, zaliczenia przynajmniej 22 z 30 pytań. Rządowa propozycja zakłada konieczność odpowiedzenia prawidłowo na 32 pytania z 40.

Przeszłość kryminalna: Według obecnych zasad popełnienie przestępstwa oznacza w zależności od jego ciężaru gatunkowego 3 do 20 lat zakazu otrzymania obywatelstwa. Rząd chce zwiększyć czas zakazu o 50 procent.

Pomimo tego, że propozycje rządu Venstre, zmieniają zasady ustalone przez Socjaldemokratów, to poparli oni zmiany mające utrudnić otrzymanie duńskiego obywatelstwa.

“Jesteśmy przygotowani na rozważenie dalszych zaostrzeń w tym obszarze […] Sami także zgłaszamy propozycje pewnego zwiększenia wymagań,” powiedziała gazecie Jyllands-Posten Astrid Krag, przedstawicielka partii Socjaldemokratycznej.

Antyimigracyjna Duńska Partia Ludowa także wyraziła swoje poparcie dla planów Støjberg. Z poparciem dwóch największych partii parlamentarnych propozycje rządu powinny szybko zostać wprowadzone w życie.

W środę Støjberg ogłosiła także, że tysiące ludzi, którzy mieli otrzymać obywatelstwo w październiku, powinni w związku z nowym prawem ponownie rozważyć swoje wnioski.

Nowa centro-prawicowa większość w parlamentarnym Komitecie Naturalizacji, wcześniej twierdziła, że ponownie oceni podania osób ubiegających się o obywatelstwo według starych zasad. Około 250 osób miało być objętych tą decyzja, jednak w środę Støjberg powiedziała, że wszystkie aplikacje powinny być rozpatrzone według nowych zasad.

Taka sugestia napotkała natychmiastowy polityczny opór ze strony Sojuszu Liberalnego, bez wsparcia którego rząd raczej nie będzie mógł przeprowadzić planowanych zmian.

Facebook

Strona główna Wiadomości Dania Coraz trudniej o duński paszport

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...