Ciężarna mieszkanka Sztokholmu trafiła do szpitala. Na stacji metra “napadli” ją ochroniarze.

Sztokholm. Ciężarna kobieta trafiła do szpitala po starciu z pracownikami ochrony miejskiego systemu metra. Powodem do konfrontacji było… sprawdzenie biletu.

Zgodnie z raportem policyjnym, do zdarzenia doszło na stacji Hötorget. W dokumentacji pisano o “bójce”, która miała rozpętać się po “wyprowadzeniu” pasażerki z wagonu metra.

Poszkodowana upadła na ziemię i wymagała interwencji lekarskiej. Przewieziono ją potem do szpitala.

Atak ze strony ochroniarzy wywołał ponowną dyskusję na temat typowania przestępców na bazie przynależności rasowej (kobieta ma rzekomo zagraniczne pochodzenie).

Do sieci trafiły nagrania wideo, które wyraźnie pokazują, że ciężarna kobieta została wyprowadzona z pociągu wbrew własnej woli. Co więcej, towarzyszyło jej małe dziecko.

“Nie dziwi mnie to, co się stało, ani nawet fakt, że zaatakowano kobietę w ciąży”, powiedziała Lovette Jallow – aktywistka społeczna, działająca na rzecz osób ciemnoskórych. Jallow jest redaktorką wydawnictwa “Black Vogue”.

Henrik Palmér, rzecznik prasowy firmy Storstockholms Lokaltrafik (SL), starał się załagodzić całą sytuację:

“Rozumiem, że nagrania z telefonów kreują wyraźny obraz sytuacji: ochroniarze za bardzo napierali na kobietę, nadużywali swojej siły. W chwilach takich jak ta ciężko o rozsądny osąd, bo nasuwają się pochopne wnioski. Przyznaję, że nasi pracownicy źle podeszli do sprawy.”

Policja przesłucha zarówno pracowników metra, jak i poturbowaną kobietę – postawiono jej bowiem zarzuty “opierania się ochroniarzom”. Według dziennika “Aftonbladet” dwaj mężczyźni oskarżeni są o napaść; zostali też zawieszeni w pełnieniu obowiązków służbowych.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...