Albańczyk, któremu odmówiono w Szwecji azylu i został on skazany na 18 lat więzienia za zabicie siekierą córki swojej narzeczonej, był już wcześniej skazany za morderstwo w Grecji.

Durim Lumi, lat 36, został w maju uznany winnym morderstwa młodej kobiety w okręgu Värmland. Lumi zabił kobietę będącą córką jego narzeczonej przy pomocy siekiery, gdyż jak twierdzi czuł się przez nią zagrożony – donosi gazeta Exspressen.

Prokurator Per Svensson powiedział: „To oczywiste, że nie mógł czuć się on przez nią zagrożony. To zdarzenie ma charakter egzekucji.”

Svensson dodał także, że imigrant, któremu odmówiono prawa azylu i w czasie morderstwa przebywał w Szwecji nielegalnie, już wcześniej, gdy mieszkał w Grecji został uznany tam winnym zabicia człowieka. Według dokumentów przedstawionych przed sądem około roku 2000 Lumi zamordował tam mężczyznę przy pomocy noża.

„Nie mam powodu kwestionować tych informacji z Grecji. To morderstwo lub zabójstwo i według danych kara wynosiła 15-16 lat więzienia. Ile lat rzeczywiście Lumi spędził w więzieniu nie wiemy,” powiedział Svensson.

Historia ta jest podobna do przypadku Afgańczyka Husseina K. który jest oskarżony o zgwałcenie i zabójstwo niemieckiej studentki Marii Ladenburger. Do tego zdarzenia doszło we Fraiburgu w zeszłym roku. Afgańczyk, który udawał nieletniego imigranta, został także uznanym winnym próby zabójstwa młodej dziewczyny w Grecji, ale później został zwolniony.

W Szwecji wydarzyło się co najmniej jeszcze jedno morderstwo popełnione przez osobę, której odmówiono prawa azylu. W 2015 roku Erytrejczyk Abraham Ukbagabir zabił kobietę i jej syna w Ikeii, po tym jak dowiedział się o odrzuceniu jego wniosku azylowego.

Od tego czasu Ukbagabir przenoszony jest z jednego więzienia do drugiego z powodu ciągłego zagrożenia przemocą ze strony innych osadzonych.