Braki żywnościowe w Szwecji

Szwedzkie zapasy żywności są tak małe, że w razie sytuacji nadzwyczajnej wyczerpią się w ciągu tygodnia, ostrzegają eksperci.

W ostatni odcinku programu ‘Agenda’ nadawanego przez SVT, przyglądano się przygotowaniu Szwecji na sytuacje kryzysowe, w szczególności temu na jak długo starczą zapasy żywności w przypadku wybuchu wojny lub awarii zasilania.

Według organizacji Civilförsvarsförbundet (Związek Obrony Cywilnej), która wspiera państwo w sytuacjach kryzysowych, szwedzki rynek żywności jest mocno zależny od supermarketów sprowadzających towary z zagranicy i kłopoty zaczną się już po tygodniu.

„Szwecja nie jest przygotowana na braki w żywności. Poziom samowystarczalności jest bardzo niski. Około 50 procent tego co spożywamy jest kupowane w krajach UE lub importowane spoza UE,” powiedział przedstawiciel Civilförsvarsförbundet Sven Lindgren.

„Szwecja i Norwegia są najsłabszymi krajami w UE jeśli chodzi o produkcję rolną. Jednak Norwegia w odróżnieniu od Szwecji, ma duże źródło żywności w postaci ryb,” dodał.

Szacuje się, że sąsiednia Finlandia ma poziom samowystarczalności żywieniowej, który pozwoliłby jej przetrwać 6 miesięcy bez dostaw. Szwecja pozbyła się swoich zapasów żywności w końcu lat 90, kiedy zmalało zagrożenie wywołane przez Zimną Wojnę.

Jednak Civilförsvarsförbundet uważa, że w przy dzisiejszym poziomie zagrożenia należy przywrócić gromadzenie zapasów.
Według Lindgrena Szwecja powinna także pracować nad zmniejszeniem swojej zależności od importu pożywienia.

„Możemy zwiększyć produkcję żywności w Szwecji. Mamy potencjał: dobry klimat, dużo farm i dostępne około 3 miliony hektarów oraz pod dostatkiem świeżej, czystej wody,” uważa Lindgren, dodając, że ostre przepisy o ochronie środowiska i zwierząt w porównaniu z innymi krajami UE oraz wysokie podatki hamują rozwój rolnictwa.

Szwedzki rząd niedawno ogłosił plany zainwestowania ponad miliarda koron do 2019 roku w wykonanie nowego strategicznego programu zwiększenia produkcji i spożycia szwedzkiej żywności.

Szwedzki minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman nie uważa, aby gromadzenie zapasów było odpowiednim rozwiązaniem na dzisiejsze czasy.

„Musimy przechowywać pewne rodzaje żywności i obecnie przechowujemy np. zboża. Inne rodzaje żywności są trudne do przechowywania. Ważniejsza jest krajowa produkcja i dystrybucja,” powiedział minister.

Strona główna Wiadomości Szwecja Braki żywnościowe w Szwecji

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...