fbpx

Eksperci o alarmach bombowych: „nadeszła moda na bomby w termosach”.

Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają: terroryści posuwają się coraz dalej podczas zamachów. Nadeszła „moda” na bomby w termosach. Prowizorycznie wykonane narzędzie może brzmieć zabawnie, ale stwarza poważne zagrożenie.

Zamachowcy umieszczają materiały wybuchowe w metalowym pojemniku, który, choć niepozorny, może doprowadzić do tragedii.

Materiały wybuchowe często produkowane są w warunkach domowych. Wymagają przechowywania w odpowiedniej temperaturze i dlatego umieszcza się je w termosie. Terroryści czerpią z takiego rozwiązania dodatkowe korzyści: w końcu naczynie na kawę w nikim nie wzbudzi podejrzeń.

Aftonbladet” podaje, że nastała nowa „moda” na zamachy przy użyciu termosów. Do incydentów z udziałem tego przedmiotu doszło już w kilku miastach szwedzkich, między innymi w Malmö, Gävle oraz Sztokholmie.

W Malmö opanowano trzy tego typu zamachy, a grupa przestępców została postawiona przed sądem. Nie obyło się jednak bez tragedii: jedna z ofiar straciła w wyniku eksplozji przedramię.

W minionym tygodniu chwile grozy przeżyli mieszkańcy dzielnicy Södermalm. Po jednej z eksplozji specjaliści odnaleźli fragmenty materiału wybuchowego, a w nim – ślady nitroglikolu. Związek ten często stosowany jest w bombach produkowanych na Bliskim Wschodzie.

„To związek organiczny, który każdy może samodzielnie otrzymać we własnym domu. W krajach Bliskiego Wschodu jest on używany w produkcji materiałów wybuchowych”, podkreśla Bo Janzon, profesor i członek Królewskiej Akademii Nauk.

Janzon jest zaskoczony „pomysłowością” terrorystów, podobnie jak policja. W Szwecji nie dochodziło jeszcze niedawno do zamachów przy użyciu tak prowizorycznego materiału.

„Im bardziej zanieczyszczone są produkty, tym lepiej jest zachować ich chłód”, tłumaczy Janzon. Jego zdaniem terrorysta z termosem w dłoni to „idiota”.

Od stycznia do lipca 2019 roku w Szwecji doszło do 120 eksplozji. To o 45 proc. takich incydentów więcej niż rok temu.

Petra Stenkula, dyrektor dochodzeń policyjnych w Regionie Południowym, zaznacza, że od trzech lat obserwuje się stanowczy wzrost zamachów bombowych:

„Staramy się zrozumieć, co do tego doprowadziło. Przestępczość stała się naszą zmorą. Miejskie gangi często wykorzystują do swych celów młode osoby. Zamachy bombowe są teraz podstawową formą ataku, a do strzelanin dochodzi rzadziej.”
Tydzień temu jedna z eksplozji miała miejsce w Södertälje, w lokalnym kościele prawosławnym.

Strona główna Wiadomości Szwecja Eksperci o alarmach bombowych: „nadeszła moda na bomby w termosach”.

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...