fbpx

Eksperci o alarmach bombowych: „nadeszła moda na bomby w termosach”.

Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają: terroryści posuwają się coraz dalej podczas zamachów. Nadeszła „moda” na bomby w termosach. Prowizorycznie wykonane narzędzie może brzmieć zabawnie, ale stwarza poważne zagrożenie.

Zamachowcy umieszczają materiały wybuchowe w metalowym pojemniku, który, choć niepozorny, może doprowadzić do tragedii.

Materiały wybuchowe często produkowane są w warunkach domowych. Wymagają przechowywania w odpowiedniej temperaturze i dlatego umieszcza się je w termosie. Terroryści czerpią z takiego rozwiązania dodatkowe korzyści: w końcu naczynie na kawę w nikim nie wzbudzi podejrzeń.

Aftonbladet” podaje, że nastała nowa „moda” na zamachy przy użyciu termosów. Do incydentów z udziałem tego przedmiotu doszło już w kilku miastach szwedzkich, między innymi w Malmö, Gävle oraz Sztokholmie.

W Malmö opanowano trzy tego typu zamachy, a grupa przestępców została postawiona przed sądem. Nie obyło się jednak bez tragedii: jedna z ofiar straciła w wyniku eksplozji przedramię.

W minionym tygodniu chwile grozy przeżyli mieszkańcy dzielnicy Södermalm. Po jednej z eksplozji specjaliści odnaleźli fragmenty materiału wybuchowego, a w nim – ślady nitroglikolu. Związek ten często stosowany jest w bombach produkowanych na Bliskim Wschodzie.

„To związek organiczny, który każdy może samodzielnie otrzymać we własnym domu. W krajach Bliskiego Wschodu jest on używany w produkcji materiałów wybuchowych”, podkreśla Bo Janzon, profesor i członek Królewskiej Akademii Nauk.

Janzon jest zaskoczony „pomysłowością” terrorystów, podobnie jak policja. W Szwecji nie dochodziło jeszcze niedawno do zamachów przy użyciu tak prowizorycznego materiału.

„Im bardziej zanieczyszczone są produkty, tym lepiej jest zachować ich chłód”, tłumaczy Janzon. Jego zdaniem terrorysta z termosem w dłoni to „idiota”.

Od stycznia do lipca 2019 roku w Szwecji doszło do 120 eksplozji. To o 45 proc. takich incydentów więcej niż rok temu.

Petra Stenkula, dyrektor dochodzeń policyjnych w Regionie Południowym, zaznacza, że od trzech lat obserwuje się stanowczy wzrost zamachów bombowych:

„Staramy się zrozumieć, co do tego doprowadziło. Przestępczość stała się naszą zmorą. Miejskie gangi często wykorzystują do swych celów młode osoby. Zamachy bombowe są teraz podstawową formą ataku, a do strzelanin dochodzi rzadziej.”
Tydzień temu jedna z eksplozji miała miejsce w Södertälje, w lokalnym kościele prawosławnym.

Strona główna Wiadomości Szwecja Eksperci o alarmach bombowych: „nadeszła moda na bomby w termosach”.

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...