fbpx

Aktywiści Greenpeace zdobyli wieżę wiertniczą w północnej Jutlandii

Aktywiści wspięli się na wieżę wiertniczą w pobliżu miejscowości Dybvad, gdzie mają zostać przeprowadzone pierwsze, duńskie odwierty celem poszukiwania gazu łupkowego.

Greenpeace rozpoczęło w poniedziałkowy poranek akcję w miejscowości Dybvad w Jutlandii Północnej, gdzie francuska spółka energetyczna ma planowo wykonać pierwsze odwierty celem poszukiwania gazu łupkowego. Greenpeace poinformował o sytuacji w oświadczeniu wydanym do prasy.

Wspinaczka na wieżę wiertniczą

– 21 aktywistów Greenpeace przekroczyło właśnie ogrodzenie pola wiertnicznego w Dybvad. Czterech z nich wspięło się na szczyt wieży, która jest niemal gotowa do odwiertów. ­
-Wytrenowani wspinacze znajdują się obecnie na wysokości 25 metrów, by powstrzymać firmę Total w ostatnich przygotowaniach do odwiertów i zaapelować do polityków podejmujących decyzje w tej sprawie, poinformowano w oświadczeniu.

Komenda Policji Jutlandii Północnej potwierdziła za pośrednictwem agencji prasowej Ritzau, iż siły policyjne udają się na miejsce po otrzymaniu zgłoszenia o tym, iż kilka osób przykuło się łańcuchami do wieży.

 

Zostaną na miejscu przez długi czas

Aktywiści twierdzą, iż umieścili na wieży baner z tekstem ”Stop Fracking”. Fracking (pl. szczelinowanie) to nazwa metody wykorzystywanej do wydobycia gazu łupkowego.

Aktywiści zamierzają pozostać na miejscu przez długi czas, a ich pokojowy protest wspiera wiele lokalnych demonstracji i blokad, któresprawiły, żee miejscowość Dybvad i gaz łupkowy stały się jednym z ważnym elementów duńskiej debaty dotyczącej ochrony środowiska, czytamy w oświadczeniu organizacji Greenpeace.

Lokalne protesty

Wielu mieszkańców protestowało przeciwko decyzji Gminy Frederikshavn o wydaniu firmie Total pozwolenia na próbne odwierty. Minister środowiska Kirsten Brosbøl (Socjaldemokraci) podjęła ostatnio decyzję mówiącą, iż pozwolenia na ewentualne poszukiwania gazu łupkowego metodą szczelinowania będą zależeć nie od danej gminy, lecz od Ministerstwa Środowiska.

To poprzedni duńskich rząd składający się z Lewicy i Konserwatywnej Partii Ludowej wydał w 2010 zgodę francuskiej spółce naftowej oraz państwowemu Funduszowi Morza Północnemu na odwierty celem poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w 40 duńskich gminach.
 

Strona główna Wiadomości Dania Aktywiści Greenpeace zdobyli wieżę wiertniczą w północnej Jutlandii

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...