fbpx

Aktywiści Greenpeace zdobyli wieżę wiertniczą w północnej Jutlandii

Aktywiści wspięli się na wieżę wiertniczą w pobliżu miejscowości Dybvad, gdzie mają zostać przeprowadzone pierwsze, duńskie odwierty celem poszukiwania gazu łupkowego.

Greenpeace rozpoczęło w poniedziałkowy poranek akcję w miejscowości Dybvad w Jutlandii Północnej, gdzie francuska spółka energetyczna ma planowo wykonać pierwsze odwierty celem poszukiwania gazu łupkowego. Greenpeace poinformował o sytuacji w oświadczeniu wydanym do prasy.

Wspinaczka na wieżę wiertniczą

– 21 aktywistów Greenpeace przekroczyło właśnie ogrodzenie pola wiertnicznego w Dybvad. Czterech z nich wspięło się na szczyt wieży, która jest niemal gotowa do odwiertów. ­
-Wytrenowani wspinacze znajdują się obecnie na wysokości 25 metrów, by powstrzymać firmę Total w ostatnich przygotowaniach do odwiertów i zaapelować do polityków podejmujących decyzje w tej sprawie, poinformowano w oświadczeniu.

Komenda Policji Jutlandii Północnej potwierdziła za pośrednictwem agencji prasowej Ritzau, iż siły policyjne udają się na miejsce po otrzymaniu zgłoszenia o tym, iż kilka osób przykuło się łańcuchami do wieży.

 

Zostaną na miejscu przez długi czas

Aktywiści twierdzą, iż umieścili na wieży baner z tekstem ”Stop Fracking”. Fracking (pl. szczelinowanie) to nazwa metody wykorzystywanej do wydobycia gazu łupkowego.

Aktywiści zamierzają pozostać na miejscu przez długi czas, a ich pokojowy protest wspiera wiele lokalnych demonstracji i blokad, któresprawiły, żee miejscowość Dybvad i gaz łupkowy stały się jednym z ważnym elementów duńskiej debaty dotyczącej ochrony środowiska, czytamy w oświadczeniu organizacji Greenpeace.

Lokalne protesty

Wielu mieszkańców protestowało przeciwko decyzji Gminy Frederikshavn o wydaniu firmie Total pozwolenia na próbne odwierty. Minister środowiska Kirsten Brosbøl (Socjaldemokraci) podjęła ostatnio decyzję mówiącą, iż pozwolenia na ewentualne poszukiwania gazu łupkowego metodą szczelinowania będą zależeć nie od danej gminy, lecz od Ministerstwa Środowiska.

To poprzedni duńskich rząd składający się z Lewicy i Konserwatywnej Partii Ludowej wydał w 2010 zgodę francuskiej spółce naftowej oraz państwowemu Funduszowi Morza Północnemu na odwierty celem poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w 40 duńskich gminach.
 

Strona główna Wiadomości Dania Aktywiści Greenpeace zdobyli wieżę wiertniczą w północnej Jutlandii

Warto przeczytać

Rekordowe zimne lato w Szwecji. -3,3 stopnia w lipcu

W sobotę w większości miejsc w Szwecji było mniej niż 20 stopni Celsjusza. W kilku miejscach, takich jak Harstena oraz północnej Ölands, odnotowano temperaturę powyżej 20...

Szwedzki premier odrzuca wszelkie ograniczenia osób ubiegających się o azyl

Szwedzki premier Stefan Löfven odrzucił pomysł ograniczenia jakichkolwiek wniosków azylowych, stwierdzając, że taka propozycja byłaby sprzeczna z poparciem samego prawa do azylu.

W budynku mieszkalnym szaleje wielki pożar

Płonie ośmiopiętrowym budynek mieszkalny Landskrona.- Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia. Panuje chaos i panika wśród mieszkańców, mówi jeden ze świadków.