Aktywiści Greenpeace zdobyli wieżę wiertniczą w północnej Jutlandii

Aktywiści wspięli się na wieżę wiertniczą w pobliżu miejscowości Dybvad, gdzie mają zostać przeprowadzone pierwsze, duńskie odwierty celem poszukiwania gazu łupkowego.

Greenpeace rozpoczęło w poniedziałkowy poranek akcję w miejscowości Dybvad w Jutlandii Północnej, gdzie francuska spółka energetyczna ma planowo wykonać pierwsze odwierty celem poszukiwania gazu łupkowego. Greenpeace poinformował o sytuacji w oświadczeniu wydanym do prasy.

Wspinaczka na wieżę wiertniczą

– 21 aktywistów Greenpeace przekroczyło właśnie ogrodzenie pola wiertnicznego w Dybvad. Czterech z nich wspięło się na szczyt wieży, która jest niemal gotowa do odwiertów. ­
-Wytrenowani wspinacze znajdują się obecnie na wysokości 25 metrów, by powstrzymać firmę Total w ostatnich przygotowaniach do odwiertów i zaapelować do polityków podejmujących decyzje w tej sprawie, poinformowano w oświadczeniu.

Komenda Policji Jutlandii Północnej potwierdziła za pośrednictwem agencji prasowej Ritzau, iż siły policyjne udają się na miejsce po otrzymaniu zgłoszenia o tym, iż kilka osób przykuło się łańcuchami do wieży.

 

Zostaną na miejscu przez długi czas

Aktywiści twierdzą, iż umieścili na wieży baner z tekstem ”Stop Fracking”. Fracking (pl. szczelinowanie) to nazwa metody wykorzystywanej do wydobycia gazu łupkowego.

Aktywiści zamierzają pozostać na miejscu przez długi czas, a ich pokojowy protest wspiera wiele lokalnych demonstracji i blokad, któresprawiły, żee miejscowość Dybvad i gaz łupkowy stały się jednym z ważnym elementów duńskiej debaty dotyczącej ochrony środowiska, czytamy w oświadczeniu organizacji Greenpeace.

Lokalne protesty

Wielu mieszkańców protestowało przeciwko decyzji Gminy Frederikshavn o wydaniu firmie Total pozwolenia na próbne odwierty. Minister środowiska Kirsten Brosbøl (Socjaldemokraci) podjęła ostatnio decyzję mówiącą, iż pozwolenia na ewentualne poszukiwania gazu łupkowego metodą szczelinowania będą zależeć nie od danej gminy, lecz od Ministerstwa Środowiska.

To poprzedni duńskich rząd składający się z Lewicy i Konserwatywnej Partii Ludowej wydał w 2010 zgodę francuskiej spółce naftowej oraz państwowemu Funduszowi Morza Północnemu na odwierty celem poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w 40 duńskich gminach.
 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...