91-letnia kobieta jako pierwsza zaszczepiona w Szwecji

91-letnia kobieta mieszkająca w domu opieki dla osób starszych w Mjölby – małym mieście w połowie drogi między Sztokholmem a Göteborg – została pierwszą osobą w Szwecji zaszczepioną przeciwko koronawirusowi.

„Nic nie czułam” – powiedziała Gun-Britt Johnsson pielęgniarce po otrzymaniu zastrzyku. „To wspaniałe uczucie. Nigdy nie miałam żadnych wątpliwości co do otrzymania szczepionki”. 

Gun-Britt Johnsson powiedziała, że ​​nie została z góry poinformowana, że ​​zostanie wybrana jako pierwsza osoba w Szwecji, która otrzyma szczepionkę. 

„Weszli do pokoju i zapytali, czy chcę szczepionkę” – powiedziała

„To był naprawdę wyjątkowy moment” – powiedział gazecie Expressen Richard Bergström, koordynator ds. Szczepień w Szwecji. “I oczywiście to wspaniale, że powiedziała, że ​​nic nie czuje. To było uspokajające”.

Każdy z 21 regionów Szwecji otrzymał w niedzielę co najmniej 200 dawek szczepionki Pfizer-BioNTech na symboliczne rozpoczęcie szwedzkiego programu szczepień przeciwko koronawirusowi. 

Sztokholm, Västra Götaland i Skåne to regiony, w których znajdują się trzy główne miasta: Sztokholm, Göteborg i Malmö, otrzymały po 425 sztuk. 

Szwecja w sobotę otrzymała 9750 dawek szczepionki, co wystarczyło do zaszczepienia 4900 osób. 

Od przyszłego tygodnia nowego roku Szwecja będzie otrzymywać 80 000 szczepionek tygodniowo, które zostaną wykorzystane w pierwszej kolejności do zaszczepienia osób w domach opieki dla osób starszych lub tych, którzy otrzymują pomoc w domu od pracowników opieki, wraz z ich opiekunami i osobami, z którymi mieszkają. 

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...