Nowe szwedzkie prawo pandemiczne może wejść w życie za dwa tygodnie

Nowa ustawa o pandemii, która dawałaby rządowi szwedzkiemu większe uprawnienia w walce z epidemią koronawirusa, ma wejść w życie w ciągu dwóch tygodni – jeśli parlament wyrazi zgodę.

Szwedzki parlament został zwolniony z przerwy świątecznej, aby rozpatrzyć rządowy projekt ustawy w pierwszym tygodniu stycznia. Jeśli ustawa ta zostanie przyjęta, będzie obowiązywać od 10 stycznia do września, powiedziała minister zdrowia Lena Hallengren na konferencji prasowej w poniedziałek.

Kiedy w październiku po raz pierwszy zaproponowano nową ustawę, która zapewni rządowi więcej narzędzi do walki z pandemią, ministrowie zasugerowali, że będzie ona gotowa dopiero latem przyszłego roku. Data została następnie przesunięta na połowę marca w związku z odrodzeniem się koronawirusa jesienią i zimą, a teraz została przyspieszona.

Prawo ma ułatwić rządowi podejmowanie decyzji lub w razie potrzeby przekazanie ich władzom lokalnym dotyczących ograniczeniom liczby osób przebywających w centrach handlowych i innych obiektach lub ich zamykania w ostateczności, a także ograniczeń w transporcie publicznym. Osoby łamiące ograniczenia mogą zostać ukarane grzywną, powiedziała Hallengren.

Rząd mógłby również podjąć decyzje o ograniczeniu liczby osób, które mogą przebywać na przykład w parku lub na placach, ale nie mógłby wprowadzić godziny policyjnej, która jest sprzeczna z konstytucją Szwecji chroniącą prawo do swobodnego przemieszczania się.

Kolejnym krokiem rządu, jeśli projekt ustawy zostanie zatwierdzony, będzie podjęcie decyzji o prawnie wiążących przepisach dotyczących sklepów i centrów handlowych. Minister Handlu i Przemysłu Ibrahim Baylan, powiedział: “Niektóre rodzaje obiektów handlowych, takie jak centra handlowe i domy towarowe, gdzie ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji jest wysokie i gdzie jest duży tłok”, powiedział.

Projekt został teraz skierowany do Rady Legislacyjnej, a następnie na początku stycznia nowego roku zostanie poddany pod głosowanie w parlamencie.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...