73% respondentów uważa, że Szwecja “zmierza w złym kierunku”

Czy Szwecja “zmierza w złym kierunku”? Tak przynajmniej sądzą sami mieszkańcy kraju. Wyniki najnowszego sondażu sugerują, że znakomita większość Szwedów obawia się o przyszłość swojej ojczyzny. Uczestnicy badania są zaniepokojeni rosnącą przestępczością oraz rzekomym kryzysem migracyjnym.

We wrześniu na terenie Szwecji odbędą się wybory parlamentarne. Między innymi z tego powodu pokuszono się o przeprowadzenie wśród Szwedów sondażu. Badanie opinii publicznej przeprowadzone zostało przez Ipsos i objęło kilka innych krajów (z wszystkich kontynentów). Tytuł sondy – “Czym martwi się świat” – nie jest przypadkowy. Uczestników wywiadu zapytano o ich nastawienie wobec wielu istotnych spraw – istotnych z politycznego i społecznego punktu widzenia.

Okazuje się, że aż 73% szwedzkich respondentów boi się o przyszłość kraju. Podsumowując wypowiedzi innych badanych, w skali światowej ten odsetek jest niższy: 56% mieszkańców pozostałych państw uważa, że ich kraj “zmierza w złym kierunku”.

W sondażu pytano o takie kwestie, jak przestępczość, przemoc, bezrobocie, ubóstwo, opieka zdrowotna, a także korupcja finansowa i polityczna.

Najbardziej niepokoją Szwedów doniesienia o stale rosnącej liczbie przestępstw i wykroczeń. 50% respondentów jest zdania, że niepraworządność to jeden z największych problemów w wielu miastach na całej mapie Szwecji.

Zmorą Szwedów są między innymi strzelaniny, do jakich w ciągu ostatnich lat dochodzi coraz częściej. Innym problemem są porachunki gangów, w których cierpią nie tylko bandyci. Główny Zarząd ds. Przyczyn Śmierci ujawnił, że w ubiegłym roku ofiar strzelanin było dwa razy więcej niż jeszcze dziewięć lat wstecz.

Do szokującej strzelaniny doszło w czerwcu w Malmö – mieście uznanym za strefę “no-go”. W biały dzień, na jednej z ulic zginęły trzy osoby, a trzy kolejne zostały ranne. W toku śledztwa ustalono, że uczestnikami strzelaniny byli członkowie miejskiego gangu.Niepokój Szwedów wzbudza też ekspansja imigrantów, którzy stale napływają do kraju. 33% respondentów było zdania, że jest to istotny problem, z jakim boryka się Szwecja.

W kwietniowym badaniu firmy Demoskop kryzys migracyjny uznany został za numer jeden na liście zmartwień społecznych.

Jimmie Åkesson, przywódca Szwedzkich Demokratów, poświęcił tym kwestiom uwagę podczas publicznej debaty, która odbyła się w maju.

Sprzeciwiająca się masowej migracji Szwedzka Partia Demokratyczna cieszy się sporym poparciem wyborców. Tak sugerują liczne sondaże, między innymi ten sporządzony przez YouGov wiosną, a także kolejny – przygotowany przez Sentio.Strona główna Wiadomości Szwecja 73% respondentów uważa, że Szwecja "zmierza w złym kierunku"

Warto przeczytać

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...