Archeolodzy z Arkeologerny odkryli w Täby na północ od Sztokholmu skarb z epoki wikingów liczący 1000 lat.
Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w osadzie wikingów, gdzie badacze znaleźli pozostałości 20 domów i budowli, które datowane są na 400 r. n.e., trwających do epoki Wikingów (800-1050 r. n.e.) i wczesne średniowiecze.
Podczas kopania drewnianej podłogi w jednym z budynków zespół archeologów odkrył zdeponowany ceramiczny garnek zawierający woreczek wykonany z lnu, w którym znajdowały się zawieszki ze srebrnymi monetami (używane jako biżuteria), a także różne elementy biżuterii, takie jak osiem wysokiej jakości pierścieni na szyję w stylu torque, dwa pierścienie na rękę, jeden pierścionek i dwie perły. Podczas wykopalisk w osadzie odkryto również takie przedmioty jak strzały, kamienie żarnowca i ozdobne pierścienie amuletów.
Kilka wisiorków z monetami jest pochodzenia europejskiego, pochodzą z Anglii, Czech i Bawarii, oprócz tego jest pięć monet arabskich (dirhamów), co sugeruje daleką sieć handlową.
Jedna z monet pochodzi z X wieku naszej ery i została wybita w mieście Rouen w Normandii we Francji. Według profesora Jensa Christiana Moesgaarda z Uniwersytetu Sztokholmskiego, ten typ monety został wcześniej zidentyfikowany jedynie na podstawie rysunków w XVIII-wiecznej książce.

Mówiąc o odkryciu, Maria Lingström z Narodowego Muzeum Historycznego w Szwecji powiedziała: “To jest coś, czego prawdopodobnie doświadcza się tylko raz w życiu”. Jedna z teorii archeologa Johna Hamiltona mówi, że “ludzie ukrywali i zakopywali swoje skarby w trudnych i burzliwych czasach”.
Artefakty zostały wysłane do Acta Konserveringscentrum, firmy w Sztokholmie, która specjalizuje się w konserwacji, w celu oczyszczenia i sporządzenia dokumentacji.