Szwecja jest znana jako jeden z najmniej religijnych krajów na świecie, a jednak aż 5% Szwedów odmawia modlitwę przed posiłkiem.

Pięć procent z ankietowanych osób w badaniach przeprowadzonych przez Sifo na zlecenie chrześcijańskiego portalu informacyjnego Dagen powiedziało, że zazwyczaj raz dziennie odmawiają modlitwę przed posiłkiem, na głos lub w myślach.

Ta praktyka jest wyraźnie bardziej popularna w południowej Szwecji, gdzie taki zwyczaj zachowuje 14 % ankietowanych, a dla porównania w regionie Norrland jest to zaledwie 1 procent.

Mats Aldén z diecezji Lund, która w przyszłym miesiącu organizuje spotkanie Protestantów i Katolików z udziałem papieża mówi, że na południu jest silniejsza tradycja kościelna.

Kościół Norwegii stracił ponad 15 tysięcy wiernych w 4 dni

„Jest tam znacznie więcej osób konfirmowanych, ochrzczonych i posiadających rodziców chrzestnych. Może to być z tym związane. To praktyki bardziej powszechne w Danii, a regiony Skåne oraz Blekinge należały kiedyś do Danii.”

Dodał on również, że wpływ na te zachowania może mieć również poziom rolnictwa: „Oni zawsze mieli dużo jedzenia i nie byli tak biedni jak inne regiony. Duże zabawy i spotkania były tam bardzo popularne, zwłaszcza na prowincji. Myślę, że to bierze się właśnie z wdzięczności za to, że ludzie mają wystarczającą ilość jedzenia.”

Badani zostały przeprowadzone telefonicznie w dniach 12-15 września.

Wyniki badań pomimo nie dużej grupy reprezentatywnej są dość zaskakujące, w kraju który jest najmniej religijny z całej kultury zachodniej i gdzie kościół traci prawie jeden procent wiernych rocznie.

W tym roku opuściło kościół już ponad 47,000 osób.

Ogólnoświatowe badania WIN/Gallup International przeprowadzone w zeszłym roku pokazują, że prawie 8 na 10 Szwedów określa siebie jako osoby „niereligijne” lub „ateistyczne”.