Czy warto podróżować promem z Danii do Norwegii?

Norweska telewizja TV2 sprawdziła postanowiła sprawdzić czystość na 3 popularnych promach pływających pomiędzy Danią a Norwegią, rezultaty są niezbyt przyjemne.

Dziennikarze sprawdzili 3 promy pływające z Oslo – Stena Saga, DFDS Crown Seaways oraz Color Fantasy. 

Co znajdziemy po zajęciu swojego pokoju – w skrócie mówiąc pozostałości po poprzednich pasażerach. Ekipa z TV2 znalazła w pokojach ślady spermy, plamy z krwi, włosy, wydzielinę z nosa oraz okruchy jedzenia.

W przypadku promów Stena Saga oraz Crown Seaways ślady spermy znaleziono na ścianach obok łóżek.

„To nie powinno tak wyglądać,” powiedział dyrektor ds. kontaktów z mediami Stena Line Jesper Waltersson.

Stena Saga wydaje się być najbardziej zaniedbanym promem, ekipa telewizyjna znalazła w pokojach liczne plamy oraz pleśń na materacach co może wywołać obrzydzenie u pasażerów. Operator promu zapewnił, że bardzo poważnie traktuje doniesienia telewizji i że i tak planował już wymianę materacy jeszcze przed telewizyjnym śledztwem.

Na promie Crown Seaways ekipa TV2 znalazła coś co określiła jako ‘żelowate gluty’ co po badaniach okazało się być dużą ilością wytartego kataru.

W 10 sprawdzonych pokojach na trzech promach, użyto tzw. testu ATP do określenia ilości mikroorganizmów w pokojach. U wszystkich przewoźników ta ilość nie pozwalała na określenie tych pokojów jako czyste. Na pokładzie Stena Saga poziom ten było 200 razy wyższy od rekomendowanego.     

Po doniesieniach TV2 zarówno Stenna Saga jak i Crown Seaways obiecały zrewidować swoje procedury zachowania czystości i zatrudnić fachowców po zwiększenia poziomu czystości.

Color Fantasy miał najlepszy wynik testu, jednak jego operator Color Line obiecał, że zakupi urządzenia do testowania czystości.

Raport norweskiej telewizji można zobaczyć tutaj (w języku norweskim).

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...