Inwazja Rosji na Ukrainę ma duży wpływ na współpracę rdzennych mieszkańców z Północy Europy.
Christina Henriksen, przewodnicząca Rady Samów, powiedziała w wywiadzie dla NRK, że to niefortunne, że działania państw mają poważne konsekwencje dla relacji rdzennych mieszkańców między kilkoma krajami. Rdzenni Samowie mieszkają w Finlandii, Norwegii, Szwecji i Rosji. Rada Sámi jest podmiotem działającym na rzecz współpracy Sámi we wszystkich czterech krajach.
“Wojna wstrzymała współpracę z rosyjskimi Sámi, co stanowi wyzwanie zarówno dla Sámi, jak i dla Rady Sámi”, powiedziała Henriksen dla NRK.
Współpraca między Norwegią a Rosją od czasu rozpadu Związku Radzieckiego odbywa się w ramach Rady Arktycznej i Rady Morza Barentsa. Jednak odkąd trzy tygodnie temu Rosja najechała na Ukrainę, znaczenie granic państwowych zmieniło się, o czym powiedziała Christina Henriksen. W rezultacie Rada Sámi musiała zawiesić lub anulować kilka swoich projektów.
“Norwegia i Rosja na przykład, podpisały porozumienie o oczyszczaniu i poprawie stanu środowiska. Region Morza Barentsa jest ważny dla obu krajów ze względu na wspólny ekosystem. Jednak finansowanie tego projektu jest teraz niepewne” – powiedziała Christina Henriksen. Poza Radą, pasterze reniferów po rosyjskiej stronie granicy nie są jeszcze zaangażowani we współpracę transgraniczną, która trwa już od dziesięcioleci. Do Światowego Stowarzyszenia Hodowców Reniferów należą hodowcy reniferów z całej Arktyki, w tym z Rosji. Od lat 90. ubiegłego wieku zrzesza ludność rdzenną.
Również w Finlandii Regionalne Centrum Edukacji Sámi postanowiło zawiesić wszelką współpracę z rosyjskimi operatorami, kierując się instrukcjami fińskiego Ministerstwa Edukacji i Kultury. Janne Näkkäläjärvi, prorektor Regionalnego Centrum Edukacji Sámi, powiedział w wywiadzie dla Yle, że instytucja edukacyjna ma rozległe i zróżnicowane sieci współpracy w Rosji. Regionalne Centrum Szkoleniowe Sámi prowadziło zarówno wymianę uczniów, jak i ekspertów z Rosji.
Näkkäläjärvi podkreślił, że narodowość czy język ojczysty nie są kryteriami prawa do nauki i że zadaniem szkoły jest zapewnienie wszystkim bezpiecznego środowiska do nauki. Powiedział, że Regionalne Centrum Edukacji Sámi oferuje na przykład wsparcie w dyskusji dla swoich uczniów, których dotyczy ten problem.
- Nowe przepisy w Szwecji – zakaz wielu połączeń telefonicznych w celu walki z oszustwami
- Zmiany w uldze podatkowej na dojazdy – nowy limit od 2026 roku
- Międzynarodowa pomoc dla Polski w obliczu powodzi – wsparcie m.in. ze Szwecji
- Zmiany w ulgach podatkowych na panele słoneczne – rząd Szwecji wprowadza nowe zasady
- Rząd Szwecji planuje wprowadzenie dziesięcioletniej szkoły podstawowej