Winogrona sprzedawane razem z wybielaczem w szwedzkim sklepie częścią batalii o ekologię

Szwedzki supermarket ustawił chemicznie spryskiwane owoce na półce z produktami do czyszczenia łazienek. Jest to część kampanii zachęcającej Szwedów do kupowania i sprzedawania ekologicznych towarów oraz właściwego oznaczania żywności.[sociallocker]

Klienci szukający zwykłych, a nie organicznych winogron, w sklepie w Täby (region sztokholmski) byli bardzo zdziwieni gdy znajdowali je umieszczone razem z płynami do czyszczenia toalet, proszkami do prania i odświeżaczami powietrza do łazienek. Obok nich umieszczona była informacja:

„Witaj! Postanowiliśmy nie sprzedawać zwykłych winogron. Umieściliśmy je tutaj, aby pokazać jak wiele substancji chemicznych je pokrywa. W naszym sklepie znajdziesz tylko ekologiczne winogrona.”

Kierownik sklepu, będącego częścią szwedzkiej sieci Hemköp, ale zarządzanego indywidualnie, powiedział że chciał w ten „dostać się do mediów w zabawny sposób i dotrzeć do jak największej liczby osób jak to tylko możliwe.”

Joakim Skotte powiedział: „W tych winogronach jest tyle chemikaliów, że dlaczego nie postawić ich z innymi produktami chemicznymi. Nie powinny one stać razem z innymi owocami – bananami i jabłkami – z powodu dużej zawartości substancji chemicznych.”

Joakim dodał, że ma nadzieję na zachęcenie innych sklepów sieci Hemköp, na przyłączenie się do kampanii promującej ekologiczną żywność.

Jego sklep był 3 lata temu pierwszym, który zdecydował się sprzedawać tylko organiczne banany, co zostało później również zastosowane przez inne sieci handlowe.

„To moje drugie słowo,” powiedział Skotte.

Zapytany dlaczego sklep ciągle sprzedaje silne środki chemiczne jednocześnie prowadząc kampanię przeciwko innym rodzajem produktów chemicznych 29-latek powiedział, że po prostu starają się wprowadzać ekologiczne zmiany po jednej na raz.

„Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w szwedzkich sklepach, więc od czegoś trzeba zacząć. Banany i winogrona są bardzo często zjadane przez dzieci, więc od tego zaczęliśmy.”

Skotte powiedział, że zainspirowała go miłość do dwójki własnych dzieci i chciałby także innym maluchom zapewnić możliwość jedzenia owoców bez chemii.

„Dzieci nie kupują tego same, one nie mają wyboru, to wybór ich rodziców.”

Ambicją Skotte jest aby inicjatywa ta stała się viralem, co już się stało, według strony Socialanyheter news o winogronach w poniedziałek przegrywał tylko ze szwedzką laureatką Oscara Alicią Vikander.[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Szwecja Winogrona sprzedawane razem z wybielaczem w szwedzkim sklepie częścią batalii o...

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...