fbpx

Rekord w duńskiej energetyce

Silny wiatr wiejący w zeszły piątkowy poranek w Danii, pozwolił elektrowniom wiatrowym na pokrycie całego duńskiego zapotrzebowania na energię oraz wyeksportowanie nadwyżki do sąsiednich krajów.

Pomiędzy czwartkiem a piątkiem, duńskie elektrownie wiatrowe produkowały 140 procent, prądu zużywanego przez duńskie społeczeństwo. Wystarczyło to na pokrycie krajowego zapotrzebowania i eksport nadwyżki do Szwecji, Niemiec oraz Norwegii.

Według Energinet.dk, rządowej agencji monitorującej zużycie prądu, jest to nowy rekord ilości wyprodukowanej energii z wiatru.

"Mogę powiedzieć, że to jest nowy rekord, do tej pory osiągaliśmy najwyższy wynik 135% a nie 140%," powiedział w niedzielę, duńskiej agencji prasowej Ritzau, Carsten Vittrup, doradca energetyczny.

Vittrup dodał, że rekord został osiągnięty dzięki dwóm rzeczom: bardzo silnym wiatrom, które uderzyły na Danię oraz sprzyjającemu czasowi. Silne wiatry nadeszły w lipcu, kiedy zapotrzebowanie na energię w Danii jest niższe niż przeciętnie.

"To nie była najwyższa produkcja energii z wiatru, ale najwyższy udział energii wiatrowej w całej produkcji. Podczas wakacji Duńczycy nie zużywają dużo prądu, więc łatwiej jest to osiągnąć." Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) ogłosiło, że nowy duński rekord to bardzo dobra prognoza rozwoju energetyki wiatrowej."Rekord pokazuje, że społeczeństwo oparte na energii odnawialnej, jest bliżej urzeczywistnienia niż wiele osób sądzi," powiedział Ritzau, Kristian Ruby, dyrektor polityczny EWEA.

"Dania jest znacznie dalej od innych, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu zmian klimatycznych, co jest największym wyzwaniem dla naszej generacji," dodał Ruby.

Dania ustanowiła w zeszłym roku rekord produkcji energii wiatrowej, kiedy ta energia stanowiła 39% rocznego zużycia całej energii w Danii. Minister ds. klimatu, Rasmus Helveg Petersen, powiedział wtedy, że to jedyny w swoim rodzaju rekord na świecie.

Według Vittrup z Enereginet, w pierwszej połowie 2015 roku, wskaźnik ten wyniósł 43% całego duńskiego zużycia energii. Celem jest osiągnięcie 50% do roku 2020.

"Spodziewamy się, osiągnąć wskaźnik 50%, a nawet więcej. Oczywiście nie wiemy czy rok 2020 będzie, z punktu widzenia wietrzności, będzie dobrym rokiem, ale jeśli wiatry będą wiały, tak jak w przeciętnym roku, spodziewamy się osiągnięcia 55% udziału w ogólnej produkcji energii," powiedział on Ritzau.

Inny, związany z wiatrem, rekord został w Danii ustanowiony w sierpniu, gdy Siemens zamontował turbinę o mocy 2.3 MW w przesmyku Harboøre, na zachodnim wybrzeżu Jutlandii. Będzie to pierwsza elektrownia wiatrowa, która w ciągu swojego życia wytworzy ponad 100 milionów kilowatogodzin. Według Ritzau, dwie trzecie energii wiatrowej pochodzi z farm zlokalizowanych na lądzie a pozostała jedna trzecia z farm morskich.

Pomuż w rozwoju serwisu –

artykuł !
 

Strona główna Wiadomości Dania Rekord w duńskiej energetyce

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...