fbpx

Trzynaście osób skazanych w największym duńskim procesie o handel ludźmi

W poniedziałek sąd w Lyngby skazał 13 osób w sprawie największego w historii Danii handlu ludźmi[sociallocker]

Zapadły wyroki od 3 lat do 7 lat i 11 miesięcy więzienia. Dwanaście ze skazanych osób zostanie także wydalonych z Danii, 13 osoba jest obywatelem duńskim.

Oprócz skazanych w poniedziałek 13 osób, drugie tyle jest jeszcze oskarżonych w tej samej sprawie. Cała grupa jest oskarżona o sprowadzenie do pracy w Danii ponad 1,000 biednych obywateli Rumunii.

Kiedy Rumuni przybywali do Danii byli tutaj wykorzystywani i zmuszani do mieszkania w okropnych warunkach a przestępcy stojący za całą operacją wykorzystywali ich tożsamości do popełniania licznych wyłudzeń. Numery identyfikacyjne rumuńskich pracowników (CPR) były używane do zaciągania pożyczek, wynajmowania pojazdów nabywania doładowań do telefonów komórkowych, tak wynika z doniesień publicznego nadawcy DR.

Profesor z uniwersytetu Roskilde, specjalizujący się w sprawach imigracji i handlu ludźmi powiedział, że przypadek ten zmienia tradycyjne spojrzenie na sprawę handlu ludźmi.

„To jest nowy sposób działania przemytników ludzi, ofiary tego procederu nie są siłą przekazywane między organizatorami, ale zamiast tego są oszukiwane. To powinno zmienić nas sposób myślenia o handlu ludźmi,” powiedział gazecie Politiken profesor Christian Groes.

Poniedziałkowe wyroki są częścią efektów policyjnej operacji Hvepsebo (Gniazdo Os). Większość z 26 osób oskarżonych w tej sprawie to obywatele Rumunii. Ich domniemany przywódca powiedział, że pomogli oni przyjechać do Danii i otrzymać numer CPR ponad 1,000 osób z Rumunii. Twierdzi on też, że osoby te wiedziały o nielegalnym pochodzeniu ich numeru CPR i o tym, że zostanie on użyty do popełniania przestępstw.

Rumuńscy pracownicy byli zmuszani do mieszkania w rozpadających się i według doniesień Politiken musieli oni pić wodę z publicznych fontann, aby przetrwać.  

[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Dania Trzynaście osób skazanych w największym duńskim procesie o handel ludźmi

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...