Zasłonak rudawy, jeden z najbardziej toksycznych grzybów występujących w Szwecji, może okazać się nieoczekiwanym sojusznikiem w walce z rakiem nerki, który rozprzestrzenił się po całym organizmie. To zaskakujące odkrycie pochodzi z nowego badania przeprowadzonego w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska w Solna.
Orellanina, toksyna obecna w zasłonaku rudawym, która w dużych dawkach może prowadzić do niewydolności nerek, okazała się skuteczna w atakowaniu komórek raka nerki. Co więcej, zdaniem badaczy, orellanina nie szkodzi innym narządom i tkankom w organizmie.
Dr Jeffrey Yachnin, dyrektor medyczny prowadzący badania, podkreślił unikalne właściwości toksyny. „Fascynujące jest to, że orellanina wydaje się być całkowicie nieszkodliwa dla innych narządów i tkanek organizmu i nie powoduje żadnych skutków ubocznych”, powiedział w komunikacie prasowym.
Jednak ze względu na potencjalne uszkodzenie nerek przez toksynę, metoda będzie testowana wyłącznie na pacjentach, u których nerki już przed rozpoczęciem leczenia nie funkcjonują prawidłowo.
W ramach dalszych badań lek oparty na orellaninie zostanie przetestowany na około 40 pacjentach, zarówno ze Szwecji, jak i z innych krajów. Jeśli badania przyniosą pozytywne wyniki, może to otworzyć nowe drzwi w leczeniu raka nerki i dostarczyć pacjentom nową nadzieję na skuteczne leczenie.
- Szwecja odkłada powiększenie armii: Cel 12 000 poborowych przesunięty
- Spodziewany wzrost popytu na torby plastikowe po zniesieniu podatku w Szwecji
- Trzy niepokojące wydarzenia z ubiegłej nocy w Szwecji
- Szwedzka Agencja Konsumentów wzywa do zakazu niektórych połączeń telefonicznych
- Fińskie ostrzeżenie: Zachód może ograniczyć wsparcie dla Ukrainy