Rekordowa liczba osób odwiedza to sztokholmskie muzeum

Jedna z największych atrakcji turystycznych Szwecji zanotowała w 2016 roku rekordową liczbę odwiedzin zwiedzających.

Według Muzeum Vasa w zeszłym roku odwiedziło je łącznie 1,341,676 osób.

Oznacza to wzrost o 2,2 % w stosunku do poprzedniego roku i o 40 % w porównaniu z rokiem 2006.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mamy tak wielu zwiedzających. Pokazuje to, że Muzeum Vasa przedstawia wciągającą historię, która jest ciekawa i interesująca dla ludzi z całego świata,” napisała w oświadczeniu dyrektor muzeum Lisa Månsson.

Jak podaje muzeum większość zwiedzających przybywa z zagranicy. W muzeum największą atrakcją jest wrak najbardziej znanego w kraju statku, który zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu w 1628 roku, a z morza został wydobyty w latach sześćdziesiątych.

Najczęściej odwiedzane muzeum morskie na świecie, dopiero niedawno dostała się do pierwszej 10 najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie, według internetowej strony podróżniczej Tripadvisor stało się to w 2015 roku.

Jak można wyczytać w recenzji muzeum na tej stronie nawet osoby, które niezbyt przychylnie reagują na słowa ‘morskie’ i ‘historyczne’ są po zwiedzaniu bardzo zadowolone. „To jak spoglądanie poprzez wehikuł czasu. Zachwycające spojrzenie na budowę i życie na statku oraz jego katastrofę 400 lat temu,” napisał jeden z internautów.

Pomimo wielu pozytywnych recenzji pozostaje jednak pewna grupa, która nie może zrozumieć idei muzeum urządzonego dla zatopionego statku.

„Po co projektować, budować i inwestować majątek w stary okręt, który od początku był pomyłką?” zastanawia się jeden z bywalców strony Tripadvisor, odnosząc się do tego, że okręt zatonął w pierwszych minutach dziewiczego rejsu.

„Nie wszedłem do środka, to dużo pieniędzy za obejrzenie muzeum ze statkiem. Przeczytałem o nim w przewodniku dostępnym w kiosku. Nie będę stał w kolejce, aby zobaczyć muzeum,” napisał inny turysta.   

Przeczytaj również:

W Szwecji otwarto pierwsze na świecie muzeum IKEI

10 muzeów które należy odwiedzić w Szwecji

Strona główna Wiadomości Szwecja Rekordowa liczba osób odwiedza to sztokholmskie muzeum

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...