Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje, mówiąc o służbie zdrowia: „jesteśmy na granicy”.

Od początku pandemii liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła 513 tys. Śmierć poniosło łącznie 9865 chorych. Druga fala infekcji okazała się agresywniejsza, niż zakładano. Nowe statystyki Agencji Zdrowia Publicznego dowiodły, że w państwowych szpitalach przebywa obecnie więcej zakażonych niż kiedykolwiek wcześniej.

Na szwedzkich oddziałach intensywnej terapii wciąż dostępnych jest około dwadzieścia procent wolnych miejsc. Istnieją jednak obawy, że Szwedzi zaczną gorzej i częściej chorować w związku z masowymi powrotami do pracy i szkół po okresie świątecznym.

„To oczywiste, że system opieki zdrowotnej znajduje się obecnie pod równie dużą presją, co wiosną”, powiedział Tegnell podczas jednego z ostatnich wywiadów. „Jesteśmy na granicy. Być może wkrótce służba zdrowia nie poradzi sobie z tą presją.”

W ubiegłym tygodniu szwedzki parlament przyjął nową ustawę covidową, która zakłada, że rząd będzie mógł swobodniej wprowadzać kolejne restrykcje (np. zamykać przedsiębiorstwa, galerie handlowe, ograniczać ruch w komunikacji miejskiej). Rząd może ponadto nałożyć ograniczenia na liczbę osób, które przebywają w określonych miejscach publicznych. Osoby, które nie dostosują się do tych przepisów, mogą zostać ukarane grzywną.

W listopadzie w Szwecji wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. W ostatni czwartek wprowadzone zostały „zalecenia” dotyczące osłaniania twarzy w transporcie publicznym.

W grudniu opublikowano wyniki sondażu, który ujawnił, że zaledwie 47 proc. Szwedów ufa swojemu rządowi. Jeszcze miesiąc wcześniej stopień zaufania oszacowano na 52 proc.


W Szwecji, w sumie odnotowano 513 145 potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz 9 865 zgonów, wywołanych przez COVID-19. W środę najwięcej nowych przypadków odnotowano w regionie Sztokholm 1 056, Västra Götaland 776, Skåne 475. W dniu dzisiejszym potwierdzono 5 141 nowych infekcji oraz 126 zgony (stan na 13 stycznia według danych zgromadzonych przez c19.se). 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...