Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą.

Duchowy i polityczny przywódca Tybetu od dłuższego czasu przyglądał się bowiem poczynaniom nastolatki i chwalił ją za niezłomną postawę w walce o lepszy świat.

85-letni Dalajlama uznał Thunberg za „nadzieję” współczesnego świata. „Gdy usłyszałem wypowiedzi tej młodej dziewczyny, poczułem ulgę”, powiedział przywódca duchowy. „Pomyślałem: ‘proszę, oto prawdziwa nadzieja płynąca z naszego młodszego społeczeństwa’.”

Zdobywca Nagrody Nobla przyznał, że jego własne pokolenie wywołało Ziemi wiele szkód, a to, jak będzie wyglądała przyszłość, zależy od młodych ludzi.


Thunberg podziękowała Dalajlamie za słowa pochwały i jego pozytywne wypowiedzi na temat strajków klimatycznych. Miała też inny cel: podczas rozmowy postanowiła pouczyć przywódcę tybetańskiego w kwestii ochrony klimatu.

„Gdybym mogła poprosić Pana o jedną rzecz, chciałabym, aby się Pan dokształcił, poszerzył swoją wiedzę najbardziej jak to możliwe. Zakres informacji, które możemy przyswoić, a następnie przekazać innym, jest nieograniczony” – powiedziała Thunberg podczas wideorozmowy.

Ciężko stwierdzić, czy pouczenia były trafione. Choć Thunberg i Dalajlamę dzielą całe pokolenia, 85-latek od zawsze był orędownikiem ochrony środowiska. Mówił między innymi, że „czyste środowisko to jedno z podstawowych praw człowieka”, apelował, by przestano wycinać lasy i ograniczano emisję metanu. Wspierał też ideę wegetarianizmu.

Thunberg była dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Choć zyskała całą armię sprzymierzeńców, pozostaje postacią dzielącą i wywołującą kontrowersje. Krytycy nazywają ją „zmanipulowaną nastolatką”, „marionetką”, a nawet chorą dziewczyną (Thunberg cierpi na zespół Aspergera).

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...