Szwedzcy naukowcy stworzyli nowatorskie narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które ma na celu wykrywanie potencjalnych zagrożeń terroryzmem poprzez analizę komunikacji pisemnej. Technologia ta skupia się na identyfikacji wskazówek w tekście, które mogą sugerować działania tzw. samotnych wilków. “Narzędzie to jest asystentem, który pozwala nam, ludziom, dokonywać lepszych osądów” – podkreśla Lisa Kaati, jedna z głównych badaczek projektu. Wierzy się, że takie innowacje mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na świecie.
W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony terrorystów, Szwecja zwraca się ku nowoczesnym technologiom w celu wczesnego wykrywania potencjalnych zagrożeń. Narzędzie o nazwie Dechefr, oparte na sztucznej inteligencji, zostało stworzone po wielu latach badań nad analizą komunikacji w poszukiwaniu oznak zagrożenia. Skupia się ono na identyfikacji zachowań ostrzegawczych w różnych formach komunikacji, takich jak wiadomości e-mail czy posty na forach dyskusyjnych.
Lisa Kaati, wykładowca na Wydziale Nauk Komputerowych i Systemowych Uniwersytetu Sztokholmskiego, podkreśla, że choć narzędzie jest niezwykle pomocne, zawsze konieczna jest ręczna ocena. “Ludzie nie są w stanie przetworzyć wszystkich informacji, które napływają do nas każdego dnia. Dlatego tak ważne jest posiadanie narzędzia, które pomoże nam w selekcji i uporządkowaniu tych danych”, mówi Kaati.
W odpowiedzi na rosnące zagrożenia terrorystyczne, nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji zostało stworzone, aby identyfikować potencjalne zachowania ostrzegawcze w komunikacji. Szukając między innymi ekspresji emocjonalnej, narzędzie to może zwrócić uwagę na osoby wyrażające intensywny gniew, te, które są obsesyjnie skoncentrowane na konkretnym temacie, lub te, które często odnoszą się do poprzednich sprawców przemocy.
Jednak Lisa Kaati, jedna z głównych badaczek zaangażowanych w projekt, podkreśla, że identyfikacja kilku zachowań ostrzegawczych nie jest równoznaczna z oznaczeniem kogoś jako potencjalnego sprawcy. “Chodzi o stworzenie pełniejszego obrazu, a nie o skupianie się na pojedynczych wskaźnikach”, mówi Kaati.
W obliczu globalnego zagrożenia terroryzmem, narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, takie jak Dechefr, stają się coraz bardziej pożądane. Chociaż Szwedzka Służba Bezpieczeństwa nie potwierdziła oficjalnie korzystania z tego narzędzia, Lisa Kaati, jedna z głównych badaczek zaangażowanych w jego rozwój, podkreśla jego unikalność i skuteczność.
“Dechefr jest obecnie wykorzystywany przez różne instytucje w USA, zarówno przez firmy, jak i organy policyjne”, powiedziała Kaati. Wskazuje ona, że w Stanach Zjednoczonych ocena zagrożeń i ryzyka jest bardziej ustrukturyzowana i powszechna. Kaati wierzy, że narzędzie to ma ogromny potencjał, nie tylko w USA, ale także w Szwecji.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników