Szwedzka policja przygotowuje się na wizytę papieża

Nikt do końca nie wie, czego się spodziewać podczas wizyty papieża Franciszka tej jesieni w mocno zsekularyzowanej Szwecji.

Papież Franciszek odwiedzi Szwecję – bastion kościoła luterańskiego – w czasach gdy Szwecja jest według badań najmniej religijnym krajem z całej kultury zachodniej. Wizyta odbędzie się 31 października gdy przypada 500 rocznica reformacji. Jest to pierwsza wizyta papieża w Szwecji od 27 lat.

Papież wraz ze swoją ochroną wyląduje na lotnisku w Malmö, a następnie weźmie udział w mszy odprawianej w katedrze w Lund, która odbędzie się po uroczystościach na Malmö Arena.

Szwedzka policja w ciągu ostatnich 6 miesięcy przygotowywała się do takiego niecodziennego zdarzenia jak wizyta papieża. Do wzmocnienia sił policyjnych na południu oddelegowano funkcjonariuszy z wielu innych regionów.

„Spodziewamy się mnóstwa ludzi, ale żadna z zaangażowanych w wizytę instytucji nie jest w stanie podać liczby spodziewanych gości, ponieważ nie mamy doświadczeń z niedawnych wizyt w Skandynawii,” powiedział Mats Karlsson, dowodzący policyjną operacją podczas wizyty papieża.

Jego zespół przygotowuje się na wiele różnych scenariuszy, łącznie z możliwością niezapowiedzianych przystanków na życzenie papieża podczas jego przejazdu z Lund do Malmö.

„Z tego co wiemy, jest on dość nieprzewidywalny,” powiedział Karlsson, ale dodał że taka nieprzewidywalność może działać również na jego korzyść. „Czyni to trudniejszym działanie osób chcących zakłócić wizytę, gdyż nikt nie wie gdzie może zatrzymać się i wysiąść papież.”

„Robiliśmy analizy ryzyka, sprawdziliśmy wszystkie odwiedzane miejsca, poznaliśmy ich słabe punkty, możliwe zagrożenia, całe spektrum zagadnień. I pracujemy nad zmniejszeniem tych zagrożeń, które można obniżyć.”

Ostatnia wizyta papieża w Szwecji miała miejsce w 1989 roku, kiedy Jan Paweł II odprawił mszę dla 16,000 osób na sztokholmskiej Arenie. Odwiedził on również grób świętej Brygidy, pierwszej szwedzkiej świętej.

Papież Jan Paweł II, królowa i król Szwecji Sylwia i Karol XVI Gustaw oraz ich dzieci: [od lewej] księżniczka koronna Wiktoria, książę Värmland Karol Filip i księżniczka Hälsingland i Gästriklan Madeleine
Papież Jan Paweł II, królowa i król Szwecji Sylwia i Karol XVI Gustaw oraz ich dzieci: [od lewej] księżniczka koronna Wiktoria, książę Värmland Karol Filip i księżniczka Hälsingland i Gästriklan Madeleine
Wizyta zbiega się czasowo z 500 rocznicą reformacji, która rozpoczęła się gdy Martin Luther przybił 95 tez do drzwi Kościoła Wszystkich Świętych w Wittenberdze, aby zaprotestować przeciwko nadużyciom kościoła.

Szwecja, która odłączyła się od Kościoła Katolickiego w XVI wieku, ma bardzo mocne korzenie luterańskie, pomimo bycia jednym z najmniej religijnych krajów na świecie.

Kościół Szwedzki (Svenska Kyrkan) posiad około 6,2 mln członków w kraju liczącym sobie niecałe 10 milionów mieszkańców. Jednak ta liczba zaczęła spadać w ostatnich latach. Przed 1996 rokiem dzieci, których oboje rodzice należeli do Szwedzkiego Kościoła były automatycznie do niego zapisywane.

Jednocześnie rośnie Kościół Katolicki w Szwecji, mający obecnie 113,000 wyznawców, a na początku wieku miał ich tylko 87,000.

Jednak według Szwedzkiego Instytutu Statystycznego tylko 5% Szwedów chodzi do kościoła regularnie. Co trzecia para małżeńska w Szwecji wybiera ceremonię cywilną.

Według światowych badań z 2015 roku, Szwedzi są jednym z najmniej religijnych krajów zachodnich. Prawie ośmiu na dziesięciu Szwedów określa się jako albo ‘nie religijni’ lub ‘z przekonania ateiści’.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...