Sztokholm i Kopenhaga spadają na dalsze miejsca, pojawił się nowy król w krajach nordyckich.

Kopenhaga i Sztokholm mają długą historię przyjaznej rywalizacji o to, któremu z nich należy się tytuł „Stolicy Skandynawii”, ale nowe raporty z Norweskiego Centrum Rozwoju Przestrzennego (Nordregio) dowodzą, że żadne z nich nie ma racji. Prawdziwą stolicą jest Oslo.

Po raz pierwszy raport Nordregio zawiera wskaźnik rozwoju regionalnego porównujący jakość 74 regionów administracyjnych w krajach nordyckich. Biorąc pod uwagę gospodarkę, demografię oraz wskaźnik zatrudnienia, raport stwierdza, że najlepsze wyniki osiągnął region Oslo.

Tuż za nim znajdują się Hovedstaden – Wielki Rejon Kopenhagi oraz Sztokholm. Pięć innych norweskich regionów znajduje się w pierwszej dziesiątce – Akershus (4), Rogaland (6), Sør-Trøndelag (7) oraz Hordaland – ex aequo z Helsinki-Uusimaa (5), Uppsala (9) i Wielki Reykjavík (10).

Szwedzkie regiony Jönköping oraz Jämtland, a także norweskie Troms, Nord-Trøndelag i Finnmar osiągnęły najwyższy wzrost w krajach nordyckich, podczas gdy duńska Zealandia zaliczyła największy spadek.

Julien Grunfelder rzecznik Nordregio powiedział, że wszystkie trzy prowadzące regiony są w wyraźnej fazie wzrostu.

„Oslo, Kopenhaga oraz Sztokholm należą obecnie do najbogatszych regionów w Europie. Wzrost napędzany jest między innymi, gwałtownym przyrostem ilości mieszkańców. W ciągu 20 lat przybyło nam 2,7 miliona ludzi i populacja wynosi obecnie 26,5 miliona, 97 procent tego wzrostu miało miejsce w 30 największych obszarach miejskich,” powiedział Grunfelder.

Raport Nordregio stwierdza, że wszystkie regiony w Danii, Norwegii oraz Islandii zwiększyły swoją liczbę mieszkańców, podczas gdy w Szwecji i Finlandii populacja wzrosła w obszarach miejskich, ale spadła na, i tak rzadziej zamieszkanej, prowincji.

Ze wszystkich dużych obszarów miejskich Oslo miało największy przyrost ilości mieszkańców pomiędzy 1995 a 2015 rokiem, ze wzrostem o 33,6 procent z 996,857 ludzi do 1,33 miliona. Sztokholm wzrósł o 28,4 procent i ciągle jest największym miastem nordyckim z 2,1 milionami mieszkańców, tuż za nim plasuje się Kopenhaga. Region duńskiej stolicy zamieszkuje 2,13 miliona ludzi, a wzrost od 1995 roku wyniósł 13,7 procent.

Nordyckim regionem miejskim, gdzie najszybciej wzrastała liczba mieszkańców, jest Stavanger, którego populacja wzrosła o 36,8 procent i obecnie mieszka tam 290,000 osób.

Cały raport Nordregio o nordyckich regionach można przeczytać tutaj.