„Śmieciowa waluta” to tylko jeden z wielu epitetów, które ostatnio padły pod adresem korony szwedzkiej. Powodem tego jest fakt, że waluta ta nadal słabnie, osiągając rekordowo niskie poziomy w stosunku do euro i innych walut.
Korona szwedzka, mimo że nie zawsze przyciąga uwagę inwestorów na międzynarodowym rynku walutowym, zaskakuje swoją stabilnością i umocnieniem w porównaniu do innych popularnych walut. Choć nie jest to zjawisko nowe, to ostatnie lata przynoszą jeszcze większe zainteresowanie tym fenomenem.
W roku bieżącym korona szwedzka utrzymuje swoją wartość w stosunku do kilku innych „silnych” walut. Korona norweska, dolar australijski, dolar nowozelandzki oraz japońska waluta, wszystkie te jednostki pieniężne osłabiły się bardziej niż korona szwedzka. To nie jest jednak jedynie krótkoterminowy trend, bowiem w perspektywie ostatnich 10 lat korona szwedzka umocniła się aż o 15% w stosunku do norweskiej waluty. Ta sytuacja jest szczególnie zaskakująca, biorąc pod uwagę ogromne dochody Norwegii z eksportu ropy naftowej oraz rosnący Fundusz Naftowy, który jest największym na świecie.
Podobnie trudno jest znaleźć wyjaśnienie dla stagnacji korony szwedzkiej w porównaniu do australijskiego dolara. Obie gospodarki wykazują podobne wskaźniki makroekonomiczne, a mimo to kurs korony szwedzkiej utrzymuje się na zbliżonym poziomie od 2012 roku.
Eksperci z dziedziny ekonomii są podzieleni co do przyczyn tej sytuacji. Tradycyjnie przyjęto, że wartość waluty powinna działać jako zawór regulujący nierównowagę w przepływach płatniczych. Jednak obecnie szacowanie kursów walut stało się bardziej skomplikowane, a korona szwedzka wydaje się nie podlegać standardowym regułom.
Również inne kraje, takie jak Australia, Japonia i Norwegia, posiadają dodatnie saldo na rachunku obrotów bieżących oraz niski poziom zadłużenia krajowego. Jest to zjawisko niezwykłe, że kraje o tak stabilnej sytuacji finansowej nie osiągają takiego samego sukcesu, jeśli chodzi o wartość swojej waluty.
Obecnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego korona szwedzka umacnia się w porównaniu do innych „silnych” walut na świecie. To zagadnienie pozostaje tematem badań naukowych i może być przedmiotem przyszłych prac doktorskich. Na pewno jednak warta jest uwagi, ponieważ korona szwedzka prezentuje się jako wartościowa i stabilna jednostka pieniężna w globalnym systemie finansowym.
- Jak podróżować taniej w momencie słabej korony szwedzkiej?
- 70-latek ukarany dopłatą podatkową za nieprawidłowe informacje
- Szwedzka Agencja Podatkowa odmawia odliczenia kosztów weterynaryjnych labradora
- Fałszywe adresy w Szwecji: problem rosnący wraz z kryzysem mieszkaniowym
- Kobieta zarobiła 570 000 SEK na OnlyFans – teraz musi zapłacić podatek