Jak dotąd jest to całkiem normalne lato komarów. Ale jeden komar się wyróżnia – komar złota rybka. Nie widziano go od lat 70. ubiegłego wieku.
W ubiegłym tygodniu w Uppsali dokonano niezwykłego znaleziska. W kilku miejscach odnotowano występowanie komara złotego (Aedes cyprius).
„Nie widziano go w Szwecji od 50 lat. „To absolutnie fantastyczny, najpiękniejszy szwedzki komar”, stwierdził badacz Anders Lindström, który pracuje w Szwedzkim Instytucie Weterynaryjnym (SVA) i który sam złapał około 50 takich komarów.
Do lat 70-tych XX wieku ludzie łapali sporadycznie komara złotowłosego w Szwecji od Skanii po Västerbotten, ale potem zniknął. Nie jest jasne, dlaczego komar powrócił. „Nie wiemy, czy może to być związane ze zmianami klimatu, czy może z zarośniętymi pastwiskami, jest o wiele za wcześnie, aby to stwierdzić. Zobaczymy, czy jest to jednorazowe zjawisko.
Pomijając złotego komara, jest to dość normalny rok komarów. „Wydaje mi się, że nie jest to zły rok na komary, ale nie jest to też rok, w którym wszyscy narzekają wszędzie, nawet jeśli lokalnie może być ich całkiem sporo”, powiedział Lindström.
SVA nie ma pułapek do pomiaru liczby komarów z roku na rok, ale szacunki opierają się na tym, ile osób dzwoni i narzeka lub skarży się w mediach społecznościowych. Jak dotąd nie odnotowano wyjątkowo dużej liczby skarg, z wyjątkiem obszaru wokół rzeki Dalälven i niektórych innych miejsc w północnej Szwecji. Ale sytuacja z komarami może się szybko zmienić. Jeśli lato będzie tak ciepłe jak w 2018 roku, jak ostrzegają niektórzy, komarów nie będzie. Szwedzkie komary leśne są wrażliwe na suszę i upały.
Ale są też inne komary, które lubią suszę i upały. Z powodu zmian klimatycznych do Szwecji przybył komar gorączki nilowej (Culex modestus). Po raz pierwszy zaobserwowano go w Simrishamn w 2016 r., a następnie w Falsterbo i ostatnio w Halmstad w zeszłym roku.
Lindström opisuje komara gorączki Nilu jako „niezwykle natrętnego i agresywnego”. Może on również rozprzestrzeniać wirusy, takie jak wirus Zachodniego Nilu, choć nie miało to jeszcze miejsca w Szwecji.
Inne komary, które jeszcze nie dotarły do Szwecji, ale które cenią sobie suszę i upały, to komar tygrysi i komar cmentarny. Ten ostatni został znaleziony w Niemczech, 400 kilometrów na południe od Malmö. Anders Lindström spodziewa się, że wkrótce pojawi się również u nas.
Zarówno komar cmentarny (Aedes japonicus), jak i komar tygrysi (Aedes albopictus) rozwijają się w miastach. Ten ostatni, podobnie jak komar gorączki Nilu, może rozprzestrzeniać poważne choroby.
Dla tych, którzy uważają, że znaleźli nietypowego komara, pojawiło się nowe narzędzie. W ubiegły piątek Bank Danych Gatunkowych uruchomił stronę ze zdjęciami i opisami różnych gatunków komarów. Możliwe jest również zgłaszanie znalezisk i przesyłanie zdjęć komarów.
- Finlandia: Małe i średnie firmy unikają płacenia 120 mln euro podatku rocznie – raport o szarej strefie
- Szwecja: Różnice w wynagrodzeniach między sektorem publicznym a prywatnym oraz wewnątrz sektora publicznego
- Sztokholm: Bezpłatne szczepienia przeciw KZM dla trzylatków od 20 maja. Gdzie i jak się zaszczepić?
- Finlandia: Mniej pracy zdalnej z domków letniskowych, obawy o turbiny wiatrowe i dyskusja o podwójnym opodatkowaniu
- Zeznanie podatkowe w Szwecji 2024: Sztokholm – wysokie dochody, zyski z akcji i nieruchomości, trudności z odliczeniem dojazdów