Szwedzi wprowadzają okres amnestii dla osób uzbrojonych w granaty ręczne.

W tym tygodniu Szwedzi wprowadzili okres amnestii dla osób posiadających granaty ręczne oraz inne materiały wybuchowe. Rząd gwarantuje, że ci, którzy dobrowolnie zgłoszą się na policję i zadeklarują, że są w posiadaniu sprzętu pirotechnicznego, nie będą podlegali żadnej karze.

Amnestia ruszyła oficjalnie 15 października i potrwa do 11 stycznia przyszłego roku. Akcja ma na celu usunięcie pocisków wybuchowych ze szwedzkich ulic. Granaty ręczne bardzo często używane są bowiem podczas bandyckich porachunków, m.in. przez gangsterów. Projekt amnestii nagłośniła szwedzka telewizja publiczna.

Już wcześniej organizowano amnestie ukierunkowane na posiadaczy broni. Teraz sprawy mają się nieco inaczej: rząd chce, by przestępcy nie przynosili materiałów wybuchowych na posterunki policji, a wzywali odpowiednie organy tam, gdzie broń jest przechowywana. Na miejscu zjawią się odpowiedni oficerowie, którzy będą mogli ocenić, czy rozbrajaniem pocisku nie powinny zająć się wykwalifikowane jednostki saperskie.

Kierownik projektu, Bengt Grönlund, powiedział:

“Wszyscy chcemy żyć w bezpiecznym społeczeństwie. Mamy nadzieję, że dzięki amnestii w środowiskach przestępczych spadnie zasięg posługiwania się bronią pociskową, np. granatami.”W ciągu minionych lat zanotowano znaczny wzrost procentowy w przypadku zbrodni z użyciem materiałów wybuchowych. Ręczne granaty stały się wśród szwedzkich kryminalistów popularnym środkiem bojowym.

Komisarz Gunnar Appelgren współpracuje ze sztokholmską policją i zwalcza konflikty gangsterskie. Funkcjonariusz zaznacza, że granat ręczny to broń stosunkowo łatwa do zdobycia.

Wiosną Szwedzkie Centrum Kryminalistyczne (NFC) opublikowało raport, z którego wynika, że w 2017 roku na terenie całego kraju granat ręczny został odpalony 43 razy. Niektóre z tych incydentów rozegrały się w środowiskach przestępczych i stanowiły gangsterskie porachunki. Kiedy indziej pociski celowane były w posterunki policyjne. W październiku ubiegłego roku obrzucony granatami został posterunek w Helsingborgu. Premier Stefan Löfven uznał wtedy, że doszło do “zamachu na demokrację”.Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzi wprowadzają okres amnestii dla osób uzbrojonych w granaty ręczne.

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...