Mimo że 78% Szwedów uważa, że koszty podróży wzrosły, co drugi Szwed (46 proc.) biorący udział w badaniu twierdzi, że nie planuje zmiany sposobu podróżowania. To jedne z kluczowych wniosków z najnowszego badania dotyczącego zwyczajów podróżniczych Szwedów w 2022 r. i na początku 2023 r., przeprowadzonego przez globalną sieć płatniczą Visa.
W ubiegłym roku przeciętny Szwed odbył pięć podróży i wydał podczas nich 16 243 koron szwedzkich. Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej, podróżowanie pozostaje dla wielu Szwedów priorytetem. „Sytuacja gospodarcza zmusza wiele gospodarstw domowych do priorytetowego traktowania swoich finansów. Nasze dane pokazują, że podróżowanie jest czymś, co Szwedzi bardzo cenią. Wiele osób powraca do tego samego miejsca, które odwiedzili wcześniej, co pokazuje, że podróżowanie zajmuje szczególne miejsce w naszym życiu” – powiedział Fredrik Lindquist, szef Visa na Szwecję.
Zmieniają się preferencje płatnicze
Sposób, w jaki Szwedzi wolą płacić podczas podróży, również się zmienia. Coraz mniej osób płaci gotówką. Tylko 14 procent zakupów w miejscu docelowym zostało dokonanych za pomocą fizycznych walut, podczas gdy większość zakupów (63%) dokonano za pomocą kart płatniczych. Co czwarty zakup (23%) został dokonany za pośrednictwem portfela cyfrowego, co świadczy o rosnącej popularności cyfrowych metod płatności.
Gdzie najchętniej podróżują Szwedzi?
Wśród krajów, do których Szwedzi najchętniej podróżują, na pierwszym miejscu jest Hiszpania (19%), a następnie Dania (12%), Grecja (10%), Wielka Brytania (9%) i Niemcy (8%). Listę zamykają Włochy (7%), Francja (6%), Finlandia (6%), Turcja (5%) i Chorwacja (5%).
Mimo wzrostu kosztów, Szwedzi nadal chcą podróżować i odkrywać świat, zachowując swoje preferencje co do miejsc docelowych oraz sposobu płacenia za swoje wydatki podczas podróży.
- Zakończono polowanie na foki szare w Szwecji – zastrzelono 750 zwierząt
- Szwedzka seniorka skazana na więzienie za sprzedaż bułek domowego wypieku
- Zdrowie i edukacja priorytetem dla Szwedów: Reakcje na jesienny budżet rządu
- Nowa dopłata do samochodów elektrycznych w Szwecji skierowana do wybranych grup
- Jesienny budżet rządu Szwecji: obniżki podatków i wsparcie dla emerytów