Szwecja zmienia znaki drogowe, aby pomóc osobom nieznającym języka szwedzkiego

Od pierwszego grudnia przy szwedzkich drogach stanie kilka nowych znaków drogowych. Zamiast podpisów mają one zawierać informacje w postaci rysunków, co ma uczynić je zrozumiałe dla osób nie posługujących się językiem szwedzkim. Jednym z takich znaków jest ten ostrzegający o wypadkach.

„Znak ostrzegawczy pokazuje samochód leżący na boku. To znacznie szybciej dociera niż informacja tekstowa. Generalnie symbole są łatwiejsze do zrozumienia, także przez te osoby, które nie porozumiewają się po szwedzku,” napisał w oświadczeniu Niclas Nilsson ze Szwedzkiej Agencji Transportu.

Kolejnym zmienionym znakiem jest ten wskazujący całodobowe restauracje. Napis ‘nattöppet’ (otwarte w nocy) zostanie zmieniony na symbol zegara z liczbą 24.

Trzecim nowym znakiem jest znak wskazujący parking dla kamperów – ta informacja na pewno będzie użyteczna dla turystów odwiedzających Szwecję.

Zmiana znaków została zainspirowana konwencją ONZ o znakach i sygnałach drogowych, która zaleca krajom używanie tego typu symboli na znakach tak, aby były one zrozumiałe dla wszystkich.   

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja zmienia znaki drogowe, aby pomóc osobom nieznającym języka szwedzkiego

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...