Szwecja proponuje wprowadzenie technologii “cyfrowej bariery”

Szwedzki rząd proponuje stworzenie “cyfrowej bariery” w centrach miast, które wyłączało by lub spowalniało pojazdy w centrum miasta w celu zapobieżenia atak terrorystycznym.

Wykorzystana w tym projekcie ma zostać istniejąca od 2002 roku technologia ‘Geo-Fence’. Jednak według szwedzkiego ministra infrastruktury Tomasa Enerotha nie została ona przetestowana na tak dużych obszarach jak całe miasto. Technologia, która w przyszłym roku ma przejść do fazy testów jest przeznaczona do zapobiegania atakom terrorystycznym, takim jaki wydarzył się w tym roku w Sztokholmie.

Daniel Halldén, sztokholmski komisarz ds. transportu powiedział, że od czasu ataku miasto znacznie poprawiło poziom bezpieczeństwa w tym obszarze. „Bezpieczeństwo naszych deptaków zostało zwiększone. Bezpośrednio po ataku, postawiliśmy więcej kamiennych lwów a także zamówiliśmy cięższe ich wersje, które zostaną dostarczone w przyszłym roku.”

Halldén dodał, że bariery zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa, ale jak pokazał ostatni zamach w Nowym Jorku, nie jest to zabezpieczenie wystarczające.

„To czego potrzebujemy to system zapewniający, że żadna ciężarówka nie będzie się mogła znaleźć w centrum miasta, jeśli nie będzie wyposażona w urządzenie zdalnie kontrolujące jej prędkość.”

W ostatnich latach Szwecja doświadczyła tylko jednego dużego ataku terrorystycznego w wykonaniu radykalnych islamistów. Jednak ekstremistyczne siły w kraju są coraz większe. Według tegorocznego raportu szwedzkiej policji bezpieczeństwa Sapo w Szwecji przebywa około 2,000 niebezpiecznych islamskich radykałów. Siedem lat temu było to ‘zaledwie’ 200 osób.
Podczas, gdy szwedzki rząd planuje wydatki na nowe systemy zwiększające bezpieczeństwo, wielu obywateli krytykuje go za brak zwiększenia funduszy dla policji tak, żeby była ona w stanie skutecznie działać nawet w najbardziej imigranckich dzielnicach z tak zwanymi strefami ‘no-go’.

W tym roku szwedzki komisarz narodowej policji Dan Eliasson błagał rząd o pomoc w radzeniu sobie z problematycznymi obszarami. A niektórzy politycy, po wybuchu bomby przed posterunkiem w Helsingborgu optowali za wprowadzeniem wojska do niektórych dzielnic miast.    

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...