fbpx

Szwecja: “Mięso halal powinno zostać zakazane!”

W jednej ze szwedzkich gmin z menu szkolnego postanowiono wyeliminować kontrowersyjną potrawę. Mowa tu o daniu powstałym w wyniku rytualnego uboju, który motywowany jest przekonaniami religijnymi. Za pomysłem stoją Szwedzcy Demokraci oraz Umiarkowana Partia Koalicyjna.

Plan dotyczy miejscowości Staffanstorp, na południu Szwecji.

“Potrzeby religijne nie powinny mieć wpływu na działalność gminy” – czytamy w planie działania, oficjalnie podpisanym przez liderów SD oraz Moderatów.

“Działania gminne powinny być wolne od kajdan religii, nie dajemy przyzwolenia na rytualny ubój.”

Christian Sonesson, członek Moderatów, zwraca uwagę na symboliczny aspekt tego zakazu. Dla niego ma on kluczowe znaczenie w kwestiach ekonomicznych.

“Każdego dnia we wszystkich szkołach wydawane są setki obiadów. Dla osób z orzeczeniem lekarskim przygotowujemy specjalne posiłki. Nie jesteśmy jednak w stanie sprostać wszystkich potrzebom religijnym.”

W planie działań pisano też o “wolności religijnej”. Sonesson został zapytany, czy ograniczana będzie też religia chrześcijan, a wydarzenia bożonarodzeniowe czy uroczystość św. Łucji przestaną być finansowane przez lokalne władze. Członek Moderatów oświadczył, że ta grupa “nie zostanie dotknięta przez nowe przepisy”.“Nie – nie przestaniemy organizować wydarzeń świątecznych”, stwierdził Sonesson, dodając, że Boże Narodzenie czy Dzień Świętej Łucji są “głęboko zakorzenione w kulturze”.

Plan działania dotyka też takich kwestii, jak praca czy opieka i integracja społeczna. Członkowie SD i Moderatów chcą też, by wyeliminowane zostały przepisy, które w miejscach publicznych umożliwiają osobną kąpiel kobietom i mężczyznom. Zależy im też na powstrzymaniu programu, który pomaga uchodźcom w znajdowaniu mieszkań.

“To program bardzo populistyczny” – zaznacza Björn Magnusson, lider partii Liberałów. “Przedstawicielom Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, reprezentującym Staffanstorp, przyświecają te same ideologie, co Szwedzkim Demokratom.”

Magnusson zwrócił uwagę, że lokalne kąpieliska i tak nie oferują sektorów podzielonych ze względu na płeć, a mięso halal nie jest serwowane ani w szkołach, ani w domach starców. Zdaniem polityka, konserwatywni muzułmanie w restauracjach powinni po prostu wybierać dania wegetariańskie.“To wszystko jest niedorzeczne. Wiele z kwestii, którym poświęca się tyle uwagi, nie obchodzi praktycznie nikogo w naszym środowisku. Plan działania jest populistyczny i jego jedynym celem wydaje się wprawienie Szwedzkich Demokratów w dobry nastrój”, grzmiał Magnusson.

Magnusson przypomniał, że w trakcie kampanii wyborczej reprezentanci Umiarkowanej Partii Koalicyjnej nawoływali do zakazu modlitw, które niektórzy muzułmanie chcą prowadzić w miejscach publicznych. Problem w tym, że na terenie miasta – którego całe zamieszanie dotyczyło – nie znajduje się żaden meczet, pod którym takie modły miałyby się odbywać.

Plan działania obu partii zapowiedziany został w miniony wtorek. Pisano w nim także o “obowiązku integracji społecznej”, który miałby zostać nałożony na nowo przybyłych azylantów i uchodźców. Wspomniano też o niezapowiedzianych wizytach kontrolnych: w mieszkaniach imigrantów gdzie  pojawialiby się specjalni urzędnicy. Dotyczyłoby to osób otrzymujących od rządu świadczenia lub zasiłki.Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja: "Mięso halal powinno zostać zakazane!"

Warto przeczytać

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...