fbpx

Szwecja i Dania najdroższymi krajami w UE pod względem cen żywności

Nowe badania Eurostatu pokazują, że Szwecja zajmuje drugie miejsce w UE pod względem wysokości cen jedzenia i napojów niealkoholowych.

Droższa jest tylko Dania, gdzie ceny żywności wynoszą 146% średniej w UE w 2015 roku.

Zakupy spożywcze w Szwecji kosztują 124% unijnej średniej. Trzecim najdroższym krajem jest Austria z 120% średniej.

Na drugim końcu listy znajdują się najtańsze państwa z centralnej i środkowej Europy, Polska (63%), Rumunia (64%) oraz Bułgaria(70%).

Ceny w Szwecji przekraczały unijną średnią we wszystkich monitorowanych kategoriach. Niektórzy mogą być jednak zaskoczeni tym, że Szwecja ze średnią 141% poziomu unijnego nie jest w pierwszej trójce jeśli chodzi o ceny alkoholi. Te miejsca są okupowane przez Irlandię (175%), Finlandię (172%) oraz Wielką Brytanię (163%).

W kategoriach chleb i produkty zbożowe oraz ‘mięso’ Szwecja znalazła się na 3 miejscu w UE.

Najbliżej do europejskiej średniej wypadły kategorie ‘mleko, jajka i sery’ (116%) oraz ‘wyroby tytoniowe’ (118%).
Oddzielnie sklasyfikowano 10 krajów nienależących do Unii, tradycyjnie wyszło, że Norwegia i Szwajcaria są droższe od państw UE. A poszukiwacze taniości powinni na zakupy udać się do Macedonii, gdzie ceny żywności kształtują się na poziomie 59% średniej unijnej.

Badanie objęło porównanie cen 440 produktów w całej Europie i miało na celu poznanie siły nabywczej obywateli w poszczególnych krajach.

Strona główna Wiadomości Dania Szwecja i Dania najdroższymi krajami w UE pod względem cen żywności

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...