Szwecja: coraz więcej zachorowań na grypę

Sezon zachorowań na grypę rozpoczął się w Szwecji mniej więcej w połowie grudnia. Jego kulminacja ma jednak przypaść na miesiąc bieżący. W mieście Växjö na południu kraju z wirusem grypy zmaga się już kilkaset osób.

Szczególnie nieciekawie przedstawia się sytuacja w jednej z lokalnych szkół, gdzie jedna trzecia uczniów zachorowała na grypę. 208 z niemal 600 dzieci zapisanych do szkoły przebywa w domu za poradą lekarza. Sprawę nagłośniła miejscowa gazeta „Kvällsposten” oraz publiczna stacja radiowa P4 Kronoberg.

Szkolna pielęgniarka Kristina Lekberg powiedziała, że w trakcie całej swojej kariery nigdy nie była świadkiem podobnej sytuacji. Z dnia na dzień korytarze budynku opustoszały.

Szwedzka służba zdrowia zaleca każdemu, kto złapie grypę, aby pozostał w domu i podjął skuteczne leczenie po konsultacji z lekarzem. Sytuacji nie należy bagatelizować: zwłaszcza, gdy gorączka utrzymuje się cztery dni z rzędu lub dłużej.

Zaleca się ponadto, by kobiety w ciąży, osoby po 65. roku życia i te cierpiące z powodu przewlekłych schorzeń zaszczepiły się przeciw grypie. Takie szczepienia są możliwe praktycznie w każdym mieście szwedzkim. Koszt wakcynacji może się różnić w zależności od regionu.

Objawami grypy są, poza podwyższoną temperaturą, także kaszel i bóle głowy. Szwedzkie media zaznaczają, że czasem symptomy grypy są podobne do tych, które ujawniają się u osób zarażonych koronawirusem.

Tymczasem Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego uspokaja, informując, że ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w Szwecji jest bardzo niskie. Do tej pory stwierdzono, że tylko jedna osoba jest zarażona tą chorobą.

Pracujący rodzice w Szwecji: o czym powinieneś wiedzieć, jeśli twoje dziecko zachoruje

Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Szwecja: coraz więcej zachorowań na grypę

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...