wstęp
Szwedzki Urząd Skarbowy zakłada, że najpóźniejszym terminem złożenia deklaracji podatkowej jest 2 maja. Bądź pewny, że nie przeoczysz żadnych ulg, które mogą Ci przysługiwać. Niektóre z nich mogą znajdować się na wcześniej wypełnionym formularzu podatkowym, a inne nie.
Czy jesteś obecnie w trakcie wypełniania szwedzkiego zeznania podatkowego? Upewnij się, że nie przegapisz żadnych ulg podatkowych. Dzięki temu zestawieniu Twojej uwadze nie powinny umknąć żadne z nich.
Komputery, tablety.
Aby utrzymać swoją pracę, musisz kupić komputer lub tablet? Możesz odliczyć koszt pod warunkiem, że dostaniesz pokwitowanie, a Twój pracodawca nie zaoferował ci żadnego urządzenia.
Jeśli korzystasz z własnego komputera w domu, a w miejscu swojego zatrudnienia korzystasz z kolejnego, ten punkt powinieneś po prostu pominąć.
Literatura, książki.

Jeśli jesteś zobowiązany do zakupu literatury/książek lub prasy w celu wykonywania swojej pracy, możesz odliczyć koszty od podatku – trzeba to jednak udowodnić przy pomocy pokwitowania.
Wypożyczanie nieruchomości.
Ci, którzy wynajmują posiadane nieruchomości, mogą skorzystać z rocznego potrącenia w wysokości 40 tys. koron za dany obiekt/mieszkanie.
Jeżeli wynajmujesz tzw. bostadsrätt (mieszkanie własnościowe) lub hyresrätt (mieszkanie czynszowe), możesz również odliczyć opłaty lub czynsz, które zapłacisz za nieruchomość w czasie jej wynajmu.
Połączenia telefoniczne.

Pamiętaj, że koszty połączeń telefonicznych możesz odliczyć od podatku, gdy rozmowy związane są z wykonywaną przez Ciebie pracą.
Nie odbywa się to jednak na koszt samej umowy telefonicznej (więc jeśli połączenia są zawarte w umowie, to odliczenie nie jest dostępne).
Przymusowe przeniesienie.

Gdy musisz zmienić miejsce pracy (zazwyczaj w celu uniknięcia wypowiedzenia), pamiętaj, że możesz odliczyć koszty od przeprowadzki.
Samochód.
To temat ciut bardziej skomplikowany. Jeżeli samochodem przemieszczasz się zarówno do pracy, jak i w drodze powrotnej, możliwe jest odliczenie podatkowe.
Odległość między Twoim domem a miejscem zatrudnienia musi wynosić przynajmniej 5 km lub czas podróży musi zaoszczędzić Ci dwie godziny w porównaniu z jazdą transportem publicznym.
Gdy kryteria są spełnione i korzystasz z własnego auta, odliczone może zostać 18,5 korony na 10 km trasy. Inaczej sprawa wygląda, gdy korzystamy z samochodu służbowego.
Pojazdy służbowe napędzane olejem napędowym kwalifikują się do odliczenia 6,5 SEK na 10 km, albo 9,5 SEK na 10 km, jeśli używa się innego rodzaju paliwa.
Transport publiczny.
Jeśli korzystasz z transportu publicznego, aby dostać się do pracy (i z powrotem – do domu), możesz odliczyć kwotę z rocznych wydatków (11 tys. koron). Warunek: odległość między domem a pracą musi wynosić co najmniej 2 km.
Tymczasowe zatrudnienie w innej lokalizacji.
foto:Apelöga/imagebank.sweden.se
Jeśli jesteś tymczasowo zatrudniony w innym miejscu niż to, w którym mieszkasz na stałe, możesz liczyć na ulgę podatkową – pod warunkiem, że nocujesz w pobliżu miejsca swojej pracy, a to miejsce znajduje się w położeniu minimum 50 km od Twojego domu.
Odliczyć od podatku można koszt zakwaterowania, a także posiłki i drobne, codzienne wydatki (110 koron na dzień, przez pierwszy miesiąc).
Odzież robocza.
Koszty od podatku możesz odliczyć też w przypadku, gdy korzystasz z odzieży roboczej.
Przykładowe akcesoria i części garderoby to: okulary ochronne, hełmy, elementy ochraniające uszy, buty zaopatrzone w stalowe elementy.
Kwalifikują się tu również niektóre narzędzia. Gdy odzież roboczą opłacił Twój pracodawca, nie podlega ona odliczeniu.
Odliczenia za prace serwisowe.
Jeśli zapłaciłeś za usługi takie jak naprawy, czyszczenie lub prace konserwacyjne, możesz skorzystać z ulg podatkowych ROT i RUT.
W przypadku prac konserwacyjnych i napraw 30 procent kosztów pracy podlega odliczeniu. W przypadku sprzątania – jest to 50%.
Dieta za czas podróży służbowej (za granicą).
Tak zwana dieta za czas podróży służbowej przysługuje tym osobom, które pracują poza granicami Szwecji. Dzienne kwoty zależą od danego kraju i tego, czy mówimy o całym dniu pracy czy tylko kilku godzinach.
Dni wyjazdu, które rozpoczynają się w południe lub później, liczą się jako półdniowe, a dni powrotu, które kończą się o 19:00 lub wcześniej, również kwalifikowane są jako półdniówki.
Więcej informacji na temat ulg podatkowych można znaleźć TUTAJ
O tym jak wypełnić deklarację oraz zapoznać się z innymi ciekawymi informacjami zapraszamy TUTAJ