1 Opieka zdrowotna

Opieka zdrowotna była w ostatnich latach tematem gorących dyskusji w Szwecji. Głównie za sprawą problemów z miejscami na oddziałach porodowych oraz zamknięciem jednego z takich oddziałów w północnej Szwecji. Doprowadziło to do protestów personelu oraz licznych demonstracji mających miejsce w sierpniu w całym kraju.

Partia Lewicowa, która popiera propozycję budżetową mniejszościowego rządu koalicji Zieloni-Socjaldemokraci przypisuje sobie wynegocjowanie 4,7 miliarda koron dotacji dla szwedzkiego systemu opieki zdrowotnej, zawartej w budżecie na 2018 rok. A także gwarancji, że wydatki na położnictwo będą rosły o jeden miliard koron rocznie w latach 2018-2022.

„Rodzące kobiety powinny mieć pewność, że otrzymają taką opiekę jaka jest potrzebna, a dzisiaj nie zawsze to ma miejsce. Dlatego właśnie jesteśmy zadowoleni z załatwienia corocznego wzrostu wydatków o jeden miliard koron poczynając już od przyszłego roku,” powiedział przywódca partii Lewicowej Jonas Sjöstedt.

Sześćset milionów koron więcej zostanie w 2018 roku przeznaczone na opiekę nad zdrowiem psychicznym. Darmowe staną się także badania cytologiczne wykrywające raka szyjki macicy.

Wstecz