Nadzieja na piękne białe święta jest coraz mniejsza, większość prognoz dla Szwecji zapowiada na świąteczny weekend wichury.

Wielka Brytania 23 grudnia odczuje działanie sztormu Barbara, w Szkocji spodziewany jest wiatr o prędkości do 144 km/h, prognozowane jest również niskie ciśnienie. Pogoda taka następnie przesunie się w kierunku Szwecji.

Szwedzkie instytut SMHI wydał ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia (najsłabsze w trzystopniowej skali) mówiące o silnym wietrze na wybrzeżu kraju oraz ostrzegł Szwedów przed problemami z komunikacją i przewracającymi się drzewami.

Najmocniejszy wiatr spodziewany jest drugiego dnia świąt oraz w kolejnym dniu.

Dla tych tęskniących za białymi świętami informujemy, że największa szansa na to będzie w regionie Norrland na północy kraju, jednak reszta Szwecji powinna się nastawić na znacznie mniej efektowny śnieg z deszczem.

„Wygląda na to, że będą solidne ulewy. Wigilijny poranek będzie nieprzyjemny z wietrzną pogodą, co powinniście wziąć pod uwagę, jeżeli zamierzacie wtedy podróżować,” powiedział meteorolog z SMHI Marcus Sjöstedt.

SMHI zaleca, aby wszyscy wybierający się w święta w podróże pilnie śledzili bieżące prognozy pogody.