Szwedzki policjant na drewnianym koniu budzi ogromne zainteresowanie internautów.

W mieście Uppsala, na wschodzie Szwecji, odbył się Dzień Sportu i Zdrowia, w którym uczestniczyli lokalni policjanci. Funkcjonariusze oddawali się wielu aktywnościom fizycznym, a jedną z nich był bieg w torze przeszkód.

Pracownicy posterunku podzielili się z internautami dowcipnym filmikiem, na którym widać ich kolegę. Mężczyzna pokonuje przeszkody na… drewnianym koniku, przytwierdzonym do kija.

„Mamy poniedziałek rano i pada deszcz… Może ten klip Was rozweseli!” – czytamy w opisie posta na Facebooku.

Policjant, który natychmiast zyskał popularność w sieci, należy do Gottsunda Group. To specjalna grupa, której zadaniem jest zapobieganie przestępczości i upewnianie się, że dzielnice miasta są bezpieczne dla mieszkańców.

Powstanie zespołu było koniecznością. Gottsunda to dzielnica Uppsali, która zamieszkana jest m.in. przez gangsterów. Tutejsi mieszkańcy spotykają się z przemocą, często są bezrobotni. Okolicą rządzi segregacja rasowa.

Oficjalne oświadczenia nazywają Gottsundę obszarem „szczególnie niebezpiecznym”. W Szwecji istnieją dwadzieścia dwie takie strefy. W dystryktach tego typu częściej dochodzi do incydentów przestępczych, a mieszkańcy częściej borykają się z problemami społecznymi. Niektóre serwisy szwedzkie piszą wprost: to wyizolowane getto.

Imigranci stanowią ponad połowę populacji Gottsundy. W ciągu kilku ostatnich miesięcy doszło tu do wielu brutalnych napaści, pobić i strzelanin. W okolicy grasował też nożownik.

Klip z udziałem policjanta na drewnianym koniu podzielił internautów. Wiele osób uznało nagranie za zabawne i pochwaliło gest lokalnej policji, choć zdarzały się też komentarze nieprzychylne:

„Przykro się to ogląda. Nic dziwnego, że kryminaliści zupełnie już nie szanują stróżów prawa” – czytamy w jednej z wypowiedzi.

„Kiedy przestępca obejrzy ten filmik, rzuci broń i sam odda się w ręce policji.”
„Zbrodniarze, z którymi ten facet będzie miał do czynienia, raczej nie bawią się konikami.”
Jeden z internautów był wręcz oburzony żartami policjanta:

„Myślałem, że do zadań policjanta należy utrzymanie porządku publicznego. Co on próbuje osiągnąć? Straszna żenada! Wątpię, żeby gdzieś na świecie był inny tak niepoważny funkcjonariusz. Wstyd mi za niego! Robi z siebie błazna, wydurnia się w miejscu pracy – w dodatku tak poważnej.”

„To wszystko? Dlaczego grupa policjantów nie przebierze się za baletnice i nie weźmie udziału w wyścigu? Ta grupa zawodowa i tak utraciła już swoją godność. Równie dobrze mogą założyć różowe, koronkowe spódniczki” – pisał inny użytkownik Facebooka, w odwołaniu do słynnego występu policjantów z 2016 roku.

Osoby, które oceniły filmik pozytywnie, chwaliły policjanta za kreatywność, dystans do siebie i umiejętność rozbawienia innych. Niektórzy twierdzili, że to właśnie takie nagrania mogą pomóc funkcjonariuszom w nawiązaniu kontaktu z dziećmi i młodymi przestępcami, zamieszkującymi w strefach „no-go”.

W Brandkärr (dzielnicy miasta Nyköping) policjanci próbowali już „przełamywać lody” w podobny sposób. Lokalny posterunek opublikował w internecie zdjęcia, na których funkcjonariusze żartobliwie wymachiwali bronią obuchową. Brandkärr to dzielnica, w której zamieszkują przede wszystkim somalijscy imigranci.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki policjant na drewnianym koniu budzi ogromne zainteresowanie internautów.

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...