fbpx

Szwedzki policjant na drewnianym koniu budzi ogromne zainteresowanie internautów.

W mieście Uppsala, na wschodzie Szwecji, odbył się Dzień Sportu i Zdrowia, w którym uczestniczyli lokalni policjanci. Funkcjonariusze oddawali się wielu aktywnościom fizycznym, a jedną z nich był bieg w torze przeszkód.

Pracownicy posterunku podzielili się z internautami dowcipnym filmikiem, na którym widać ich kolegę. Mężczyzna pokonuje przeszkody na… drewnianym koniku, przytwierdzonym do kija.

„Mamy poniedziałek rano i pada deszcz… Może ten klip Was rozweseli!” – czytamy w opisie posta na Facebooku.

Policjant, który natychmiast zyskał popularność w sieci, należy do Gottsunda Group. To specjalna grupa, której zadaniem jest zapobieganie przestępczości i upewnianie się, że dzielnice miasta są bezpieczne dla mieszkańców.

Powstanie zespołu było koniecznością. Gottsunda to dzielnica Uppsali, która zamieszkana jest m.in. przez gangsterów. Tutejsi mieszkańcy spotykają się z przemocą, często są bezrobotni. Okolicą rządzi segregacja rasowa.

Oficjalne oświadczenia nazywają Gottsundę obszarem „szczególnie niebezpiecznym”. W Szwecji istnieją dwadzieścia dwie takie strefy. W dystryktach tego typu częściej dochodzi do incydentów przestępczych, a mieszkańcy częściej borykają się z problemami społecznymi. Niektóre serwisy szwedzkie piszą wprost: to wyizolowane getto.

Imigranci stanowią ponad połowę populacji Gottsundy. W ciągu kilku ostatnich miesięcy doszło tu do wielu brutalnych napaści, pobić i strzelanin. W okolicy grasował też nożownik.

Klip z udziałem policjanta na drewnianym koniu podzielił internautów. Wiele osób uznało nagranie za zabawne i pochwaliło gest lokalnej policji, choć zdarzały się też komentarze nieprzychylne:

„Przykro się to ogląda. Nic dziwnego, że kryminaliści zupełnie już nie szanują stróżów prawa” – czytamy w jednej z wypowiedzi.

„Kiedy przestępca obejrzy ten filmik, rzuci broń i sam odda się w ręce policji.”
„Zbrodniarze, z którymi ten facet będzie miał do czynienia, raczej nie bawią się konikami.”
Jeden z internautów był wręcz oburzony żartami policjanta:

„Myślałem, że do zadań policjanta należy utrzymanie porządku publicznego. Co on próbuje osiągnąć? Straszna żenada! Wątpię, żeby gdzieś na świecie był inny tak niepoważny funkcjonariusz. Wstyd mi za niego! Robi z siebie błazna, wydurnia się w miejscu pracy – w dodatku tak poważnej.”

„To wszystko? Dlaczego grupa policjantów nie przebierze się za baletnice i nie weźmie udziału w wyścigu? Ta grupa zawodowa i tak utraciła już swoją godność. Równie dobrze mogą założyć różowe, koronkowe spódniczki” – pisał inny użytkownik Facebooka, w odwołaniu do słynnego występu policjantów z 2016 roku.

Osoby, które oceniły filmik pozytywnie, chwaliły policjanta za kreatywność, dystans do siebie i umiejętność rozbawienia innych. Niektórzy twierdzili, że to właśnie takie nagrania mogą pomóc funkcjonariuszom w nawiązaniu kontaktu z dziećmi i młodymi przestępcami, zamieszkującymi w strefach „no-go”.

W Brandkärr (dzielnicy miasta Nyköping) policjanci próbowali już „przełamywać lody” w podobny sposób. Lokalny posterunek opublikował w internecie zdjęcia, na których funkcjonariusze żartobliwie wymachiwali bronią obuchową. Brandkärr to dzielnica, w której zamieszkują przede wszystkim somalijscy imigranci.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki policjant na drewnianym koniu budzi ogromne zainteresowanie internautów.

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Kiedy możliwe będą podróże lotnicze ze Szwecji za granicę?

Choć Szwedzi uwielbiają podróże, od dłuższego czasu dalsze wyjazdy nie są możliwe. Na pytanie, kiedy dokładnie będzie można opuścić Szwecję i wybrać...