fbpx

Szwecja wprowadza zasadę jednego metra dla restauracji, barów i kawiarni

Szwecja ogłosiła w czwartek aktualizację swoich przepisów dotyczących koronawirusa w restauracjach i kawiarniach, przy czym największą zmianą jest to, że obecnie wymagana jest jednometrowa odległość między grupami klientów.

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele punktów gastronomicznych są odpowiedzialni za zapewnienie możliwości utrzymania dystansu jednego metra między oddzielnymi grupami klientów, a każdy klient ma być informowany do przyjęcia osobistej odpowiedzialności w dystansie.

Nawet w grupach, Agencja Zdrowia Publicznego rekomenduje zachowanie odległości.

Szwedzkie władze zostały skrytykowane za udzielenie niejasnych i zróżnicowanych wskazówek dotyczących utrzymania odpowiedniej odległości. Oficjalne regulacje mówią jedynie o “zachowywaniu dystansu”, a Agencja Zdrowia Publicznego mówi o dystansie “wolnej ręki”, gdy w przestrzeni publicznej służba zdrowia 1177 odniosła się do “zasady dwumetrowej” w swoich własnych kampaniach informacyjnych.

Ograniczenia dotyczące restauracji i kawiarni wprowadzone pod koniec marca oznaczały, że mogą one oferować jedynie obsługę kelnerską, muszą posiadać wyznaczone miejsce do mycia i dezynfekcji rąk, właściciele restauracji mają obowiązek unikania tłoczenia się klientów poprzez środki takie jak zmiana rozmieszczenia mebli lub wyznaczenie odległości. Te zasady nadal obowiązują.

Przepisy te wchodzą w życie 7 lipca i stanowią część nowego aktu, który wszedł w życie 1 lipca i oznaczają, że lokalne władze przejęły odpowiedzialność za przeprowadzanie kontroli restauracji i wydawanie w razie potrzeby nakazów ich zamknięcia.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja wprowadza zasadę jednego metra dla restauracji, barów i kawiarni

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...