Szwecja wprowadza zasadę jednego metra dla restauracji, barów i kawiarni

Szwecja ogłosiła w czwartek aktualizację swoich przepisów dotyczących koronawirusa w restauracjach i kawiarniach, przy czym największą zmianą jest to, że obecnie wymagana jest jednometrowa odległość między grupami klientów.

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele punktów gastronomicznych są odpowiedzialni za zapewnienie możliwości utrzymania dystansu jednego metra między oddzielnymi grupami klientów, a każdy klient ma być informowany do przyjęcia osobistej odpowiedzialności w dystansie.

Nawet w grupach, Agencja Zdrowia Publicznego rekomenduje zachowanie odległości.

Szwedzkie władze zostały skrytykowane za udzielenie niejasnych i zróżnicowanych wskazówek dotyczących utrzymania odpowiedniej odległości. Oficjalne regulacje mówią jedynie o “zachowywaniu dystansu”, a Agencja Zdrowia Publicznego mówi o dystansie “wolnej ręki”, gdy w przestrzeni publicznej służba zdrowia 1177 odniosła się do “zasady dwumetrowej” w swoich własnych kampaniach informacyjnych.

Ograniczenia dotyczące restauracji i kawiarni wprowadzone pod koniec marca oznaczały, że mogą one oferować jedynie obsługę kelnerską, muszą posiadać wyznaczone miejsce do mycia i dezynfekcji rąk, właściciele restauracji mają obowiązek unikania tłoczenia się klientów poprzez środki takie jak zmiana rozmieszczenia mebli lub wyznaczenie odległości. Te zasady nadal obowiązują.

Przepisy te wchodzą w życie 7 lipca i stanowią część nowego aktu, który wszedł w życie 1 lipca i oznaczają, że lokalne władze przejęły odpowiedzialność za przeprowadzanie kontroli restauracji i wydawanie w razie potrzeby nakazów ich zamknięcia.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe światło na sprawę zatonięcia promu MF Estonia, stanęli przed sądem....

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...