W Danii ruszył proces impeachmentu znanej polityczki – to Inger Støjberg, która pracowała jako minister w różnych resortach. Postępowanie odbędzie się, bo Støjberg dążyła do rozdzielania par uchodźczych, gdy jedna ze stron była niepełnoletnia.
2 września Støjberg przybyła do Eigtveds Parkhus w Kopenhadze, gdzie rozpoczęła się rozprawa. W Danii rzadko toczone są procesy dotyczące impeachmentu. Pochodząca z anglosaskiej tradycji procedura z pewnością wyniesie nazwisko Støjberg na pierwsze strony gazet.
W postępowaniu weźmie udział ciało legislacyjne Danii. W 2016 roku 48-latka zaciekle dążyła do rozdzielania par osób ubiegających się o azyl w przypadku, gdy jedna ze stron nie miała jeszcze osiemnastu lat.
Støjberg, wyróżniona jako Komandor Orderu Danebroga, pracowała jako minister ds. zatrudnienia i równouprawnienia w rządzie Larsa Løkke Rasmussena (2009), a potem jako minister ds. imigracji, integracji i mieszkalnictwa (2016). Była też wiceprzewodniczącą Venstre – partii politycznej o profilu liberalnym.
48-latka trafiła do sądu, w którym pierwszy raz od dwudziestu sześciu lat ruszył proces w sprawie impeachmentu. Na początku tego roku w duńskim parlamencie przegłosowano rozprawę z udziałem byłej minister. Specjalnie powołana przez Folketinget komisja stwierdziła, że rozdzielanie par w ośrodkach dla uchodźców jest „czymś ewidentnie nielegalnym”. Støjberg była informowana przez innych polityków, że to, co robi, jest sprzeczne z prawem. Nie przejęła się tym i dążyła, by pary były od siebie odseparowywane.
Støjberg została formalnie oskarżona o nielegalne zainicjowanie separacji par imigranckich, które żyją w konkubinacie. Była zaniepokojona faktem, że jedna z osób w takim związku jest niepełnoletnia i wierzyła, że w istocie mogły to być małżeństwa przymusowe.
Kobieta czterokrotnie wprowadzała parlament w błąd, informując o swoich planach w tej sprawie. Zabiegała, by rozdzielono łącznie trzydzieści dwie imigranckie pary. Udało się doprowadzić do separacji dwudziestu trzech par. Dopiero po upływie kilku miesięcy przepisy Støjberg zostały uznane za nieprawomocne.
Wśród tych par większość kobiet – właściwie dziewcząt – miała od piętnastu do siedemnastu lat, a większość mężczyzn – od piętnastu do trzydziestu dwóch lat. W niektórych związkach wychowywane były dzieci, w innych kobiety były w ciąży. Znakomita większość tych par przybyła do Danii z Syrii.
Zgodnie z duńskim prawem pary mogą zawrzeć małżeństwo dopiero po 18. roku życia. W przypadku par imigranckich kobiety, które zostały poślubione przez mężczyzn, twierdziły, że wyraziły na to zgodę.
Duńskie media często powtarzają, że Støjberg jest „zafiksowana” na punkcie azylantów i imigracji. Polityczka wielokrotnie dążyła do zaostrzenia przepisów imigracyjnych w Danii. Częściowo za jej sprawą w 2016 roku w Danii przyjęto ustawę wymagającą od nowo przybyłych osób ubiegających się o azyl oddania przedmiotów wartościowych, by opłacić swój pobyt na obczyźnie. Takimi przedmiotami były często złoto lub biżuteria.
W procesie sądowym uczestniczy ministerstwo spraw zagranicznych. Rozprawa ma potrwać do 30 listopada tego roku. Støjberg w najlepszym wypadku może otrzymać karę grzywny, a w najgorszym – trafić do więzienia na maksymalnie dwa lata.
Ostatnio w Danii proces w sprawie impeachmentu odbył się w 1995 roku. Od 1849 r. do sądu trafiło w sumie pięć podobnych spraw. W procedurze uczestniczy 15 sędziów Sądu Najwyższego i 15 członków mianowanych przez duński parlament.
W historii tylko dwóch duńskich ministrów zostało uznanych za winnych w toku procesu o impeachment.
- Drożejąca czekolada w Szwecji: Sklepy ograniczają asortyment słodyczy luzem, obawy o luksusowy status
- Szwecja i… jedzenie. Drożyzna, żeby być precyzyjnym. Znowu.
- Szwedzki handel spożywczy chce obniżek cen: 4 propozycje dla rządu po rekordowym wzroście w lutym
- Rewolucja w transporcie między Szwecją a Danią: Planowane podwodne metro pod Mostem Øresund
- Sztokholmski Szlak Archipelagu wyróżniony przez Time i National Geographic: Nowa atrakcja turystyczna