Kleszcze są wszędzie tam, gdzie drzewa, krzewy i trawa. Są więc i w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Najprostszym sposobem, by zmniejszyć ryzyko zetknięcia się z tym groźnym pajęczakiem, jest stworzenie mu nieprzyjaznych warunków do życia. Jak? Sadząc rośliny, których nie cierpią. Oto cztery z nich.
Chryzantema dalmatyńska
Przypominające stokrotki kwiaty tej rośliny zawierają cynerynę i pyretrynę – substancje toksyczne dla insektów (wyciąg z nich stosuje się w wielu preparatach owadobójczych). Chryzantema dalmatyńska występuje na Bałkanach, w wielu krajach Afryki, z powodzeniem można ją uprawiać również w Polsce (niestety podczas ostrych zim wymarza).
Wrotycz pospolity

Żółtopomarańczowe kwiaty mlecznicy kojarzy zapewne większość z was – w Polsce jest to bowiem roślina bardzo często spotykana, szczególnie przy drogach i skarpach. Oprócz pięknych, zebranych w baldachy kwiatów, wrotycz wyróżnia się ostrym korzennym zapachem, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu (uwaga, zawiera trujący tujon!). Odstrasza on nie tylko kleszcze, ale również komary, muchy czy mszyce. Kiedyś używano go również do tępienia wszawicy i świerzbu. Wrotycz może być prawdziwą ozdobą ogrodu – kwitnie od czerwca do września, a nawet do pierwszych przymrozków. Doskonale nadaje się też do suszonych bukietów – kwiaty długo zachowują intensywną radosną barwę.
Kocimiętka
Olejek eteryczny kocimiętki zawiera neptalakton – związek, którego nie tolerują tak kleszcze, jak i komary. Dodatkowo kocimiętka jest świetną rośliną dekoracyjną – jej drobne fioletowe kwiaty cieszą oko od czerwca do sierpnia, a gdy kwiatów już (lub jeszcze) nie ma, ozdobą są kępy jej szarozielonych liści. Jeszcze jednym argumentem, dla którego warto mieć kocimiętkę w ogrodzie, jest fakt, iż jest bardzo łatwa w uprawie. Niestety jest również minus (choć nie dla wszystkich) – zapach, który tak skutecznie odstrasza kleszcze, równie skutecznie przyciąga koty.
Tatarak

Olejek eteryczny tej aromatycznej rośliny zawiera ponad 80 proc. azaronu – substancji, która odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy (a przy tym jest niegroźny dla człowieka). Tatarak rośnie na terenach podmokłych i błotnistych, więc nie do każdego ogrodu się nadaje. Jeśli jednak znajduje się w nim oczko wodne lub sadzawka, warto pomyśleć i o tataraku. Tym bardziej, że kleszcze lubią tereny wilgotne…