fbpx

Rodzinne osiedle na niemal bezludnej wyspie

Wysepka Löparö, nieopodal Sztokholmu, zamieszkana jest przez czternaście osób. Osoby, które tu przyjeżdżają, w większości mają na wyspie domy letniskowe. Jednak pewna ambitna para chce tu postawić rodzinne osiedle.

Pięć lat temu Anna i Johan Pensar opuścili Sztokholm, by zacząć życie od nowa. Osiedlili się na małej wyspie Löparö, która kształtem przypomina literę „S”. Leży ona około dwadzieścia kilometrów na południe od Norrtälje – miasteczka w sztokholmskim regionie terytorialnym.

Od momentu przeprowadzki wiele się zmieniło. Anna i Johan doczekali się dwójki dzieci i tym samym powiększyli populację niewielkiej wysepki. Para wierzy, że Löparö to miejsce wręcz wymarzone dla rodzin z dziećmi – ciche, spokojne, dalekie od wielkomiejskiego zgiełku. Liczą, że inni rodzice wezmą z nich przykład.

„Nasza historia cieszy się sporym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy prawie siedemdziesiąt wiadomości od osób, które chętnie poszłyby w nasze ślady. O przeprowadzce na wyspę Löparö myślą rodziny wychowujące dzieci, najczęściej osoby mieszkające w stolicy”, powiedział Johan Pensar w rozmowie ze Sveriges Television.

Plany Pensarów są dość daleko idące. Już teraz zastanawiają się oni nad uczestnictwem w projekcie budowlanym: chcieliby wykupić kawałek ziemi i postawić na nim około trzydzieści posiadłości. Jednak gmina Norrtälje ma wątpliwości co do tego rozwiązania.

„Raczej nie dojdzie do takiej inwestycji w najbliższej przyszłości, to mało realistyczne”, powiedział Anders Olander z rady miasta. Problemem dla potencjalnych mieszkańców Löparö byłoby m.in. korzystanie z systemu kanalizacyjnego oraz sam transport: na wyspę można dostać się jedynie łodzią. 

Pensarowie dowiedzieli się, że wniosek o budowę osiedla zostanie rozpatrzony na kolejnym spotkaniu dotyczącym planowania przestrzennego. Liczą, że już wiosną dowiedzą się więcej.

Strona główna Szwecja Sztokholm Rodzinne osiedle na niemal bezludnej wyspie

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

„The Times of India”: Szwedzi inteligentnie praktykują dystans społeczny, a lockdown jest zbędny

Serwis „The Times of India” postanowił pochwalić szwedzką strategię walki z koronawirusem. W artykule, opublikowanym na stronie, powołano się na m.in. na...

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji, ponieważ liczba przypadków COVID-19 w tym kraju spadła w lipcu po gwałtownym wzroście w czerwcu.