Rodzinne osiedle na niemal bezludnej wyspie

Wysepka Löparö, nieopodal Sztokholmu, zamieszkana jest przez czternaście osób. Osoby, które tu przyjeżdżają, w większości mają na wyspie domy letniskowe. Jednak pewna ambitna para chce tu postawić rodzinne osiedle.

Pięć lat temu Anna i Johan Pensar opuścili Sztokholm, by zacząć życie od nowa. Osiedlili się na małej wyspie Löparö, która kształtem przypomina literę „S”. Leży ona około dwadzieścia kilometrów na południe od Norrtälje – miasteczka w sztokholmskim regionie terytorialnym.

Od momentu przeprowadzki wiele się zmieniło. Anna i Johan doczekali się dwójki dzieci i tym samym powiększyli populację niewielkiej wysepki. Para wierzy, że Löparö to miejsce wręcz wymarzone dla rodzin z dziećmi – ciche, spokojne, dalekie od wielkomiejskiego zgiełku. Liczą, że inni rodzice wezmą z nich przykład.

„Nasza historia cieszy się sporym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy prawie siedemdziesiąt wiadomości od osób, które chętnie poszłyby w nasze ślady. O przeprowadzce na wyspę Löparö myślą rodziny wychowujące dzieci, najczęściej osoby mieszkające w stolicy”, powiedział Johan Pensar w rozmowie ze Sveriges Television.

Plany Pensarów są dość daleko idące. Już teraz zastanawiają się oni nad uczestnictwem w projekcie budowlanym: chcieliby wykupić kawałek ziemi i postawić na nim około trzydzieści posiadłości. Jednak gmina Norrtälje ma wątpliwości co do tego rozwiązania.

„Raczej nie dojdzie do takiej inwestycji w najbliższej przyszłości, to mało realistyczne”, powiedział Anders Olander z rady miasta. Problemem dla potencjalnych mieszkańców Löparö byłoby m.in. korzystanie z systemu kanalizacyjnego oraz sam transport: na wyspę można dostać się jedynie łodzią. 

Pensarowie dowiedzieli się, że wniosek o budowę osiedla zostanie rozpatrzony na kolejnym spotkaniu dotyczącym planowania przestrzennego. Liczą, że już wiosną dowiedzą się więcej.

Strona główna Szwecja Sztokholm Rodzinne osiedle na niemal bezludnej wyspie

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...