Reinterpretacja Biblii po szwedzku: Bóg nie ma płci, Ewa nie zgrzeszyła

W Szwecji ukazała się „nowa Biblia”, kierowana do najmłodszych odbiorców. Twórca uważa, że jest ona bliższa rzeczywistości niż jej oryginał. Dowiadujemy się z niej między innymi, że Bóg nie ma płci.

Jest to pierwsza Biblia dla dzieci wydana w Szwecji od trzydziestu lat. Napisał ją biskup Sören Dalevi, wykładający na publicznym Uniwersytecie w Karlstad. Autor stawia w swojej Biblii na celebrację różnorodności, a odbiorców – osoby w wieku szkolnym – traktuje jak „myślących, młodych ludzi”. Z tego powodu występujące w Biblii postacie są różnego pochodzenia etnicznego – w przeciwieństwie do pierwowzoru, w którym wszyscy mieli białą skórę. poinformowała telewizja SVT .

W nowej Biblii to, czy mężczyzna pojawił się przed kobietą, nie jest kwestią oczywistą. Bóg natomiast przedstawiany jest jako bezpłciowa istota.

„Staram się nazywać Boga Bogiem – aseksualnym bytem. W niektórych rozdziałach to po prostu kwestia językowa, tłumaczeniowa”, powiedział Dalevi w rozmowie z „Kyrkotidningen”.

Za przedstawione w Biblii ilustracje odpowiada Marcus-Gunnar Pettersson. „Byliśmy ostrożni, staraliśmy się nie definiować Ewy w sposób seksualny”, powiedział ilustrator. „Ewa nie jest u nas grzesznicą, a złego czynu dokonuje razem z Adamem. Są oni jednością, to odróżnia naszą wersję od pierwotnej Biblii.”

Twórcy zapowiadają, że ich reinterpretacja jest bliższa oryginałowi, ponieważ Dalevi tłumaczył teksty z języka greckiego i hebrajskiego, podczas gdy większość dotychczasowych wydań tłumaczono z języka angielskiego. Książka ma trzysta stron i trzysta ilustracji, czterdzieści trzy biblijne historie. Niektóre z nich poddano pewnej adaptacji, by dostosować je do szwedzkiej rzeczywistości.

Arcybiskup Antje Jackelén pochwaliła wydanie Daleviego, nazywając je „przedwczesnym prezentem świątecznym”.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...