Szwecja. Połowa policjantów, którzy uczestniczyli w zamieszkach podczas Wielkanocy w mieście Örebro twierdzi, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym po zamieszkach, podczas których kilku funkcjonariuszy zostało zaatakowanych i rannych.
64 policjantów twierdzi, że cierpi na zaburzenia psychiczne po zamieszkach, które miały miejsce w Sveaparken podczas Wielkanocy w reakcji na to, że duński aktywista antyislamski Rasmus Paludan groził spaleniem kopii islamskiego Koranu w mieście.
“Na początku mieliśmy sporo zwolnień lekarskich, częściowo z powodu problemów fizycznych, ale także z powodu problemów… psychicznych. Jest wiele myśli i obaw, ponieważ wielu policjantów obawiało się o swoje życie” – powiedział w wywiadzie dla telewizji SVT Erik Hiding, przewodniczący związku policjantów w regionie Bergslagen.
Według informacji podanych przez telewizję, 64 funkcjonariuszy zgłosiło problemy ze zdrowiem psychicznym po zamieszkach, w tym problemy z lękiem, trudnościami ze snem i jedzeniem.
Podczas zamieszek w Sveaparken obecnych było 135 funkcjonariuszy, a 50 z nich musiało skorzystać z pomocy medycznej w związku z przemocą, której doświadczyli ze strony tłumu, przy czym funkcjonariusze doznali różnych obrażeń, takich jak złamania kości, wstrząsy mózgu i uszkodzenia zębów po tym, jak napastnicy rzucali kamieniami i innymi przedmiotami.
Pod koniec czerwca czterech mężczyzn zostało skazanych za przestępstwa związane z zamieszkami, oskarżonych o przemoc wobec policji i sabotowanie działań policji podczas zamieszek. Dwóch z czterech skazanych mężczyzn zostało również skazanych na deportację z kraju, ponieważ byli obcokrajowcami.
- Szwedzka seniorka skazana na więzienie za sprzedaż bułek domowego wypieku
- Zdrowie i edukacja priorytetem dla Szwedów: Reakcje na jesienny budżet rządu
- Nowa dopłata do samochodów elektrycznych w Szwecji skierowana do wybranych grup
- Jesienny budżet rządu Szwecji: obniżki podatków i wsparcie dla emerytów
- Największa od pięciu lat operacja przeciwko nadmiernej prędkości w Szwecji