Home Premium Policja w Szwecji będzie mogła stosować tajne środki przymusu bez podejrzeń o przestępstwo.

Policja w Szwecji będzie mogła stosować tajne środki przymusu bez podejrzeń o przestępstwo.

Od 1 października policja będzie mogła stosować tak zwane prewencyjne środki przymusu nawet wobec osób, które nie są podejrzane o popełnienie przestępstwa. Zmiana ta budzi kontrowersje i obawy o naruszenie prywatności obywateli.

[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]

„To poważna zmiana, która może doprowadzić do tego, że znacznie więcej osób będzie podlegać inwigilacji,” mówi Fredrik Bergman Evans, dyrektor Centrum Sprawiedliwości, które było jednym z organów sprzeciwiających się poprawce. Evans podkreśla potrzebę zachowania pewności prawnej i ostrożności w wprowadzaniu takich środków.

Niepokój budzi fakt, że policja będzie mogła teraz stosować środki przymusu w działaniach wywiadowczych, które nie są regulowane przez konstytucję. Mia Edwall Insulander, sekretarz generalny Szwedzkiej Izby Adwokackiej, podkreśla ryzyko stosowania środków przymusu wobec osób, które nie mają nic wspólnego ze sprawą, takich jak sąsiedzi lub krewni członków gangu.

Możliwości stosowania ukrytych środków przymusu są obecnie bardzo szerokie. Najbardziej inwazyjne jest to, że telefony komórkowe mogą być używane do podsłuchiwania, nagrywania i filmowania ludzi w tajemnicy, nawet gdy są wyłączone.

Charlotta Höglund, szefowa jednostki wywiadowczej w NOA, uważa, że ryzyko podsłuchiwania niewłaściwych osób jest niewielkie i podkreśla, że aspekty prywatności zostały wzięte pod uwagę w pracach legislacyjnych. „To sądy decydują o zezwoleniach po złożeniu wniosku przez prokuratora, a następnie mamy między innymi kontrolę następczą przez Radę Bezpieczeństwa i Ochrony Integralności. Uważam, że jest to bardzo kontrolowane i bezpieczne prawnie,” dodaje.

Pomimo zapewnień ze strony władz, nowe uprawnienia policji budzą obawy wśród ekspertów prawnych i obrońców praw obywatelskich. Kwestia równowagi między bezpieczeństwem a prawami obywatelskimi pozostaje przedmiotem gorącej debaty w Szwecji.

[/ihc-hide-content]

Przeczytaj również