fbpx

Policja ujawniła, że zamachowiec ze Sztokholmu to “osoba, której podanie o azyl zostało odrzucone”

Według szwedzkiej policji sprawca zamachu w Sztokholmie występował o azyl w tym kraju, ale jego podanie zostało odrzucone.

Trzydziestodziewięcioletni mężczyzna z Uzbekistanu, który w piątek wjechał w tłum przechodniów zabijając 4 osoby, był poszukiwany w celu wydalenia z kraju.

Jan Evenssonm, dowódca regionalnej policji powiedział na konferencji prasowej, że podejrzany o dokonanie zamachu składał prośbę o azyl, lecz została ona odrzucona.

Powiedział: „Występował on z wnioskiem o możliwość stałego pobytu w Szwecji, ale dostał odpowiedź odmowną. Ponieważ nie przebywał on w ośrodku dla uchodźców, więc był poszukiwany przez policję.”

Jonas Hysing z policji krajowej powiedział, że podejrzany złożył wniosek azylowy w 2014 roku, jednak w czerwcu 2016 roku otrzymał odpowiedź odmowną.

Poinformowano go jednocześnie o konieczności opuszczenia kraju, jednak policja nie odnalazła go, gdyż nie przebywał on pod podanym adresem.

Hysing powiedział: „Agencja ds. Migracji odrzuciła[wniosek] w czerwcu 2016 roku i jednocześnie zdecydowała o wydaleniu go z kraju.”

W grudniu 2016 roku został on poinformowany przez agencję, że ma 4 tygodnie na opuszczenie kraju.”

W lutym 2017 roku sprawa została przekazana do policji w celu odszukania i wydalenia go z kraju.

Hysing dodał, że mężczyzna ten miał powiązania z grupami ekstremistycznymi.
Powiedział: ”Wiedzieliśmy, że ma on powiązania z organizacjami ekstremistycznymi.”

Jednak według agencji TT informacja o powiązaniach z ekstremistami nie była zawarta w materiałach dotyczących deportacji.

Policja potwierdziła śmierć 4 osób w wyniku ataku, dwóch obywateli Szwecji, jednego Brytyjczyka i jednej osoby z Belgii.

Podejrzanego o dokonanie zamachy zatrzymano w piątek.

Został on zatrzymany pod zarzutem „terroryzmu i morderstwa.”

Musi on stanąć przed sądem do południa w poniedziałek.

W niedzielę policja potwierdziła, że zatrzymano także drugą podejrzaną osobę.

„W rezultacie tych zdarzeń przesłuchiwaliśmy 7 osób,” powiedział Hysing. Zostały one zatrzymane w różnych mieszkaniach w Sztokholmie w czasie weekendu.

Nie podał on więcej szczegółów o tych zatrzymaniach, jednak powiedział, że dowody na to, że to ten Uzbek był kierowcą ciężarówki ‘wyglądają bardzo solidnie.’

Ciężarówko jako narzędzie ataku została także użyta w zeszłym roku w zamachach w Berlinie i w Nicei.

Sztokholm w niedzielny poranek powrócił do normalności po zdjęciu policyjnych barykad z ulicy Drottninggatan, gdzie nastąpił atak.

Tysiące kwiatów pokryły schody prowadzące do placu obok centrum handlowego Ahlens. Pod oknami budynku znalazło się jeszcze więcej kwiatów.

Władze poinformowały, że 10 z rannych z zamachu osób wciąż przebywa w szpitalach. Dwie osoby wciąż są na oddziale intensywnej terapii. Policja potwierdza zidentyfikowanie 3 z 4 ofiar ataku.

Nabożeństwo upamiętniające jest zaplanowane na placu Sergelstorg na godzinę 14:00.

Szwecja ma długą tradycję jako tolerancyjna i liberalna demokracja i należy do najprzyjaźniejszych na świecie krajów dla uchodźców.

Jednak wielu Szwedów zaczęło zmieniać swoje podejście, po tym jak w 2015 roku w tym 10 milionowym kraju podanie o azyl złożyło ponad 160,000 osób, w tym wielu Syryjczyków.

Strona główna Wiadomości Szwecja Policja ujawniła, że zamachowiec ze Sztokholmu to "osoba, której podanie o azyl...

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...