W Västerås, w środkowej Szwecji, doszło do dwóch niepokojących strzelanin, które wywołały alarm i przerażenie wśród mieszkańców. Pierwszy incydent miał miejsce w restauracji Pitchers w centrum miasta, gdzie według świadków oddano co najmniej pięć strzałów. Druga strzelanina miała miejsce w centrum handlowym Erikslund.
W wyniku strzelaniny w restauracji Pitchers, 30-letni mężczyzna został ciężko ranny. Został przetransportowany do szpitala, gdzie przeszedł operację w trybie nagłym. Świadkowie opisują scenę paniki, gdy klienci rzucili się na ziemię i uciekali z lokalu. Policja bada ten incydent jako usiłowanie zabójstwa i poważne przestępstwo z użyciem broni.
Niedługo po strzelaninie w Pitchers, policja otrzymała zgłoszenie o kolejnym incydencie w centrum handlowym Erikslund. Na miejscu nie odnotowano rannych, a policja kontynuuje dochodzenie w sprawie przestępstwa z użyciem broni. Dotychczas nie zatrzymano żadnych podejrzanych w związku z tym zdarzeniem.
W odpowiedzi na te zdarzenia, policja podjęła intensywne działania, w tym kontrolę pojazdów na autostradzie E18, korzystając z pomocy patroli policyjnych z psami i dronów. Rzecznik policji, Magnus Jansson Klarin, wskazał na wyjątkowy charakter sytuacji, związany z okresem świątecznym i dużą liczbą osób przebywających poza domem.
Zdarzenia te wywołały szok i niepokój wśród mieszkańców Västerås. Według relacji gazety VLT, w momencie pierwszej strzelaniny w lokalu przebywało do 30 osób. Świadkowie wyrazili swoje przerażenie i zaniepokojenie zmieniającym się krajobrazem bezpieczeństwa w mieście, gdzie strzelaniny stają się coraz bardziej powszechne.