fbpx

Podejrzany pożar meczetu w szwedzkim Örebro

Strażacy walczyli z pożarem meczetu w centralnej Szwecji.

Straż pożarna została wezwana na do pożaru meczetu w Vivalla w Örebro tuż po godzinie drugiej w nocy we wtorek. Pięć godzin później wciąż walczyli oni z ogniem, który zagrażał całemu budynkowi.

„W tej chwili sytuacja wygląda tak, że część budynku wciąż płonie, ale mamy nadzieję, że pozostałą część uda nam się uratować,” powiedział przedstawiciel straży Ulf Jacobsen o godzinie 6:30 rano.

Jedna z części budynku jest określana jako całkowicie zniszczona, doszło tam także do zapadnięcia się dachu. W drugiej części zniszczeń dokonała woda oraz dym. Natomiast trzecia część budynku uniknęła zniszczeń.

„W środkowej części ciągle mamy problemy,” powiedział Jacobsen.

Nie ma doniesień o osobach poszkodowanych.

Według pierwszego wezwania jakie odebrała straż pożar zaczął się od palących samochodów. Kiedy strażacy przybyli na miejsce pożar był już dość znaczny.

„Nie zauważyliśmy samochodu. Ale natychmiast otrzymaliśmy wiele telefonów zgłaszających duży ogień. Wtedy zrozumieliśmy, że chodzi o duży pożar,” powiedział Jacobsen.

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie podpalenia, co jest standardową procedurą, jeśli nie ma widocznych oczywistych przyczyn pożaru.„Jeśli chodzi o rzeczy dużej wartości to zawsze przyjmowana jest taka klasyfikacja. Pożar nie powinien się tak po prostu zacząć, dlatego podejrzewamy podpalenie,” powiedział dyżurny oficer policji Kenneth Johannesson.

Meczet w Örebro jest umiejscowiony w budynku do 2007 roku zajmowanym przez Świadków Jehowy. Według strony internetowej meczetu, co miesiąc odwiedza go ponad 5,000 osób pochodzących z 25 różnych krajów.

W 2014 roku do meczetu Sunnitów została wrzucona butelka z łatwopalną substancją. Jednak wtedy nie doszło do pożaru.

Vivalla to jedna z 23 stref uznanych za ‘szczególnie narażone’ w Szwecji.

Według policyjnej definicji takie ‘szczególnie narażone’ obszary ‘charakteryzują się problemami społecznymi oraz obecnością kryminalistów, które to prowadzą do niechęci do wymiary sprawiedliwości oraz do utrudnienia działania policji w tych regionach. Sytuacja ta jest bardzo poważna.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Podejrzany pożar meczetu w szwedzkim Örebro

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Zdecydowana większość Szwedów chce mniej migrantów

Podczas gdy opinia publiczna opowiada się za bardziej restrykcyjną polityką, rządzący socjaldemokraci wahają się przed wprowadzeniem „limitu” w ustawie migracyjnej.